Zmęczeni codzienną gonitwą, czasem chcemy rzucić to wszystko i wyjechać w góry. Przygotowując się na wyprawy górskie, niezależnie od pory roku, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co się ze sobą zabiera. 

Data dodania: 2017-10-18

Wyświetleń: 1045

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sprzęt potrzebny na wyprawy górskie

Pewnie wiele razy widzieliście zdjęcia turystów, którzy, mówiąc delikatnie, nie byli przygotowani na wyjście w góry. Najczęściej chodzi o odpowiednie ubrania i buty, więc właśnie od tego zaczniemy.

Buty i strój.

Przede wszystkim trzeba wziąć ze sobą rzeczy wygodne. Przeciwdeszczowy i wiatrochronny strój powinien być podstawą naszego bagażu, jeśli chodzi o ubrania. Wszystko trzeba wcześniej przymierzyć i sprawdzić, czy nie krępuje nam ruchów. Dobrze, żeby nie były to ubrania bawełniane, bo zatrzymują one wilgoć przez co można się czuć niekomfortowo. Podobnie jeśli chodzi o skarpetki – bawełniane dają dużą szansę na odciski. W górach zawsze dobrze jest mieć ze sobą czapkę – niezależnie od pory roku. Ale już zależnie od niej będzie to albo czapka przeciwudarowa latem, albo termoizolacyjna zimą.

Porządne i wygodne buty sprawią, że nie tylko będzie się lepiej szło, ale też nie będziemy płakać ze wzruszenia na myśl o równinach. Przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na podeszwę i na to, żeby była odpowiednio twarda, a także na wysokość cholewki -  powinna sięgać za kostkę. Górskie wyprawy planowane zimą wymagają trochę większych nakładów. Przede wszystkim przyczepność. Rakiety śnieżne na szlaki ośnieżone, nakładki z kolcami na buty na łatwiejszych szlakach lodowych. No i w końcu czekan i raki na szlaki lodowe, ale trudniejsze. Oczywiście zimą nie można zapominać o rękawiczkach.

Sprzęt.

Niezależnie od sezonu trzeba mieć ze sobą mapę. Najlepiej taką, której żywotność nie będzie uzależniona od tego, czy mamy przy sobie powerbanki. Chociaż te drugie, rzecz jasna, też warto zabrać. Telefon komórkowy, który ze sobą weźmiemy, powinien być w pełni naładowany przed wyjściem w góry. Pakując go trzeba pamiętać, żeby do kontaktów dodać bliską osobę (najlepiej członka rodziny) pod nazwą ICE (ang. in case of emergency – w nagłym wypadku). Dzięki temu ratownicy będą wiedzieli, kogo poinformować, jeśli coś się nam przydarzy.

W górach konieczny jest plecak. Dobrze jest mieć taki z pasem biodrowym, dzięki czemu noszony ciężar właściwie się rozłoży. Plecak powinien być wodoodporny i mieć tyle przegródek (a i boczne zamki będą dobrym pomysłem), żeby można było dostać się do rzeczy bez wysypywania wszystkiego na ziemię. Najważniejsze jest jednak to, żeby był wygodny. Przed zakupem warto sprawdzić plecak z obciążeniem.

Latarka i wielofunkcyjny scyzoryk powinny znaleźć swoje miejsce w plecaku. Przyda się też kawałek sznurka, mocnej taśmy klejącej i zapałki. Dobrze wziąć ze sobą kilka worków foliowych – można w nich przechować śmieci, a także osłonić nimi ważniejsze rzeczy w razie deszczu.

Zdrowie i jedzenie.

Przez długi czas w góry chodziło się z czekoladą. Jasne, słodycze są bardzo dobrym pomysłem, bo są wysokoenergetyczne. Jednak czekolada, szczególnie latem, może nie być praktyczna. Warto pomyśleć o czymś, co ją zamieni. Jeśli ktoś lubi i nie ma alergii, powinien pomyśleć o orzechach. 100 gramów orzechów to ponad 600 kcal, więc nie zajmą dużo miejsca, a jednocześnie dostarczą energię na długo. Jeśli chodzi o napoje, to latem powinniśmy mieć ze sobą coś chłodnego, a zimą ciepłego. Najlepiej razem z termosem, który utrzyma temperaturę.

W plecaku powinna się znaleźć dobrze wyposażona apteczka i środki higieny osobistej. Te drugie są konieczne szczególnie w czasie dłuższych wypraw. Przyda się środek na owady i krem przeciwsłoneczny w wysokim filtrem. Antybakteryjne żele i chusteczki też mogą się przydać.

Na dłuższe wyprawy górskie trzeba wziąć sprawdzony śpiwór i namiot. Niezależnie od czasu spędzonego w górach i trudności szlaku, trzeba pamiętać o tym, żeby wziąć ze sobą dokumenty identyfikacyjne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena