Specjalne koszulki i spodnie do biegania? A co? Piłkarze mają swoje specjalne buty, rowerzyści mają specjalne kaski i kurtki, a właściwie każdy, kto uprawia jakąś formę sportu profesjonalnie lub prywatnie ma specjalne do tego wyposażenie – a bieganie to niby co? Gorszy sport, który można uprawiać w domowych ciuchach?

Data dodania: 2017-09-25

Wyświetleń: 753

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bielizna termoaktywna dla biegaczy

Bez względu na poziom doświadczenia biegacza i dystans jego treningu – posiadanie właściwej odzieży podczas biegu jest kluczowe. Stary bawełniany t-shirt wcale nie jest wystarczający, jak to głoszą 'eksperci biegania”, którzy wcale sami nie biegają. Noszenie spodenek i koszulki z nieodpowiedniego materiału sprawia biegaczom dyskomfort i niesie ze sobą negatywne skutki, które pogorszą jakość jego biegu.

Czego NIE NOSIĆ do biegania?

Nigdy nie biegaj w bawełnianej odzieży. Twoja skóra jest bardzo narażona na obtarcia podczas ocierania się o bawełnę w trakcie intensywnego biegu. Stopy są szczególnie podatne na pęcherze, gdy zdecydujemy się na noszenie bawełnianych skarpet. A winę za to często zrzuca się na nieprawidłowe buty lub złą kondycją i słabą skórę!

Zrzuć bawełnianą koszulkę i spodnie, i nawet nie myśl o noszeniu tych bawełnianych dresowych bluzek i spodenek na bieg. Bawełna wchłania wilgoć, której nie chce łatwo oddać. Efekt? Mokre ubrania nie pozwalają na prawidłowe uregulowanie temperatury ciała. Czyli zamarzniesz w zimie i przegrzejesz się latem.

Bielizna termoaktywna zmniejsza ryzyko wystąpienia pęcherzy i obtarć, ale przede wszystkim uwolni cię od biegania w mokrych od potu ubraniach! Syntetyczny materiał odprowadza Twój pot na zewnątrz odzieży, skąd może on odparować. Dlaczego to takie ważne?

Organizm chodzi się w gorące dni dzięki poceniu się – Kiedy biegasz, Twoje ciało zamienia się w piec, który napędza lokomotywę – dlatego musisz się chłodzić. Żeby jednak oddać wilgoć na zewnątrz – ciało musi być suche. Jeżeli jesteś obklejony mokrą koszulką, nowy pot nie opuści już łatwo Twojego ciała. Gratulacje, właśnie odciąłeś sobie jedyną drogę ochłodzenie organizmu i temperatura twoich mięśni i organów wzrasta do niebezpiecznych poziomów. Przedwczesne zmęczenie i ból będą tego następstwem.

Mokre ciało szybko się wychładza – czy wejście pod prysznic w koszulce i wyjście przemoczonym na taras wydaje Ci się dobrym pomysłem? Nie? A czym się różni bieganie w chłodny dzień w mokrym od potu bawełnianym t-shircie? Gratulacje, właśnie się przeziębiłeś.

A więc w termoaktywnej koszulce i spodenkach wilgoć nie zostaje na tobie. Koniec z przegrzewaniem się latem, koniec z zamarzaniem w chłodne dni i jeszcze jedno – bywasz przemoczony od potu po treningu? To wiedz, że ludzie schodzą Ci z drogi nie z grzeczności, żebyś miał gdzie biec. Tylko unikają zapachu potu, którego Ty sam już nie czujesz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena