Oświetlenie LED w ostatnich latach jest bardzo popularne. Wśród tych bardzo popularnych produktów prym wiodą taśmy LED. Jeżeli chodzi o taśmy LED, w Unii Europejskiej zasadniczo są one zasilanie z sieci, ale za pomocą zasilacza.

Data dodania: 2017-09-24

Wyświetleń: 2826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Taśmy LED są bardzo modne. Niezliczoną ilość towaru dostępna jest w sklepach. Tego typu oświetlenie ma również wiele różnych rodzajów. Bardzo popularne są na przykład diody LED SMD 5050. Owe taśmy mają równie…z różne zastosowania. Często stosuje się je do ozdoby ścian budynków. Warto tu zaznaczyć, że taśmy te mogą być stosowane wewnątrz budynków (IP20), jak i na zewnątrz budynków (na przykład IP67).

Taśmy LED

Wszyscy zgadzamy się, że tego typu oświetlenie jest piękne i fantastycznie potrafi aranżować pomieszczenia. Nie zawsze jednak mamy możliwość zasilania z sieci. Co zrobić, jeżeli taśmę LED chcemy zasilać na przykład powerbankiem? Jest to bardzo ciekawe pytanie. Tego typu oświetlenie może przydać się w miejscach, gdzie nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego. Może się przydać takie oświetlenie na przykład sprzedawcom na bazarach.
Natomiast należy postawić sobie pytanie: Czy jest możliwe zasilanie taśm LED powerbankami? Postanowiłem sprawdzić tę hipotezę. Na samym początku stwierdziłem, że nie wszystkie powerbanki można stosować, gdy znajdujesz najtańsze powerbanki nie zawsze masz pewność, czy tego typu sprzęt podoła temu zadaniu. Dlatego polecam zawsze pytać sprzedawców. Niektóre tego typu urządzenia tak naprawdę są zabawkami, swa, trzy razy naładuje się nimi telefon i nie działają. Ja polecam urządzenia o duzej pojemności na przykład 13000 mAh, pamiętaj jednak aby przenośne ładowarki były profesjonalnym sprzętem.

Tanie powerbanki

Mój eksperyment polegał na tym, że chciałem oświetlić akwarium. Było to bardzo małe akwarium (kula). Przymocowałem do niego taśmę LED 5050 SMD o długości 30 centymetrów ze złączem USB. Nie ma problemu, aby na rynku dostać tego typu taśmę, taśmy te najczęściej mają zastosowanie do podświetlania telewizorów lub laptopów. Przykleja się taką taśmę z tyłu do obudowy telewizora, wtyk USB wkłada się w gniazdo w telewizorze. Jeżeli uruchamia się telewizor, to automatycznie rozświetla się również taśmę.
Kiedy zamocowałem oświetlenie LED do akwarium, podłączyłem do niego pełen powerbank. Jak wspomniałem wcześniej, należy pytać sprzedawcę, czy jego ładowarki mogą służyć do tego typu celów. Ja stogowałem 13000 mAh przenośna ładowarkę do telefonów. Sprzęt ten wystarczał, aby oświetlenie tego typu działało przez cały dzień. Natomiast wieczorem musiałem już doładowywać power bank. Ładowanie tego typu sprzętu trwa od sześciu do ośmiu godzin.


Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do gniazdka elektrycznego, a potrzebują oświetlić jakaś powierzchnie. Pytanie pozostaje, czy jest to ekonomiczne. Nawet przy bardzo profesjonalnym sprzęcie istnieją straty energii. Natomiast jeżeli jesteś sprzedawca i tylko ty posiadasz oświetlony towar na stoisku, to nie zastanawiasz się, czy tracisz dużo energii, jeżeli zyskujesz dużo klientów. Tak samo w innych sytuacjach, jeżeli potrzebujesz tego typu oświetlenie, to po prostu korzystasz z niego. Współdziałanie tych dwóch urządzeń jest możliwe i spełnia swoje funkcje.
Jeżeli zastosuje się dłuższą taśmę LED, żywotność ładowarki będzie krótsza, a być może nie spełni swojej funkcji. Jeszcze nie testowałem tego typu rozwiązania. Jeżeli przeprowadzę taki test, to z pewnością podzielę się wnioskami. Można zastosować również coś większego do zasilania znacznie dłuższych taśm LED, stosując wielofunkcyjny Power bank. Natomiast nie sprawdzałem tego rozwiązania.


Oświetlenie to jeden z wielu elementów umożliwiające nadawanie formy i treści różnego rodzaju przedmiotom, w tym między innymi meblom i budynkom. Dlatego zachęcam do dbania o swoje otoczenie również za pomocą oświetlenia LED.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena