W pierwszej części naszego artykułu określone zostały zasady MMA dotyczące samego przebiegu walki, punktowania, fauli oraz zachowania sędziego ringowego adekwatnie do rozgrywanej sytuacji. To od niego zależy decyzja punktowa i ocena zachowania, a także kondycji obu zawodników.  

Data dodania: 2017-09-15

Wyświetleń: 899

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zasady MMA. Wyglądaj i walcz godnie

Zasady MMA poza technicznymi aspektami sportowymi, również posiadają punkty dotyczącego samego przygotowania do walki, regulują także charakter oraz miejsce spotkań, dodatkowo stroju o sprzętu sportowego wykorzystywanego przez zawodników kończąc na wyglądzie zawodnika.

Każdego z zawodników obowiązuje kontrola lekarska, która przed przystąpieniem do walki dotyczy przede wszystkim komisyjnego ważenia, które umożliwia zawodnikowi stoczenie walki w odpowiedniej grupie wagowej. Również organy odpowiedzialne za ważenie zawodników mogą uczestniczyć i nadzorować spotkanie rywali przed pojedynkiem.

Również po zakończeniu pojedynku każdy z zawodników przechodzi obowiązkową kontrole lekarską w ramach której przeprowadzane są testy uznane przez lekarzy za konieczne- dotyczą one stanu zdrowia zawodnika. Niepoddanie się badaniom skutkuje zawieszeniem zawodnika na czas nieokreślony.

Badania dopingowe

Badania dopingowe mogą zostać przeprowadzone zarówno przed, jak i po walce. Próba może być wykonana także dwukrotnie. Przyjmowanie narkotyków, spożywanie alkoholu, przyjmowanie leków przeciwbólowych, stymulantów, suplementów diety lub środków antydepresyjnych przed, jak i w trakcie walki jest niedozwolone, i skutkuje dyskwalifikacją w walce oraz podjęciem kroków dyscyplinarnych przez kadrę zawodową lub federację.

Badania dopingowe przeprowadzane są na podstawie analizy moczu oraz za pośrednictwem innych testów laboratoryjnych. Tak jak w przypadku badan kontrolnych, zawodnicy muszą poddać się badaniu dopingowemu, a odmowa skutkuje dyskwalifikacją oraz zawieszeniem zawodnika na czas nieokreślony.

Sankcje związane z wykryciem środków dopingujących lub innych środków zakazanych

  • 90 dni zawieszenia przy pierwszym złamaniu przepisów
  • 180 dni zawieszenia i obowiązek przejścia kuracji odwykowej przy drugim złamaniu przepisów
  • zawieszenie zawodnikach w zawodach na okres 2 lat, obowiązek przejścia kuracji odwykowej przy trzecim złamaniu przepisów

W przypadku zawodników stosujących inne substancje mogące mieć wpływ na jego stan fizyczny, które nie zostały uwzględnione w wypisie substancji zakazanych sportowej komisji lekarskiej podlega indywidualnej ocenie komisji oraz sankcjom adekwatnym do poziomu przekroczenia zasad.

Sankcje nałożone na zawodników MMA obowiązują również w innych dyscyplinach sportowych, będących pokrewnymi m.in. w boksie. Oznacza to, że zawodnik zawieszony w strukturach MMA nie może podejmować aktywności zawodowej np. na ringu bokserskim.

Co najważniejsze, przedstawione powyżej dyspozycje są regulowane. Jeśli komisja uzna za stosowne, może dodać więcej wymogów dotyczacych kary zawodnika za złamanie przepisów, jeśli uzna je za warunek konieczny w celu ochrony zdrowia zawodnika, jak i bezpieczeństwa przeciwników czy „podtrzymania zaufania publicznego”.

W skodyfikowanych zasadach występują także punkty dotyczące wymagań dotyczących miejsce walki wraz z jej wyposażeniem.

Ring, w którym toczą się walki MMA musi być okrągły lub mieć co najmniej osiem boków. Średnica ringu musi mieścić się przedziale pomiędzy 8-10m. Ring musi być wyścielony specjalną matą piankową, która powinna nachodzić na brzegi platformy, na której toczona jest walka. Na wierzch pianki kładzione jest płótno, nie rzadko także winyl oraz materiał sztuczne na bazie gumy z domieszką plastiku. Nie stosuje się materiałów grzybiczych, w celu zachowania najwyższego standardu higieny. Ring nie powinien być osadzony wyżej niż metr ponad podłogą. Musi posiadać zabezpieczającą siatkę wokół, schody doprowadzające oraz rampy dla cornerów.

Celem zakładania siatki wokół ringu jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa zawodników i uchronienie ich przed upadkiem z platformy. Materiał, z którego zbudowana jest siatka nie jest regulowany zasadami, jednak widnieje w nich jasny zapis, który wskazuje na jej zabezpieczenie i pokrycie powłoką chroniącą. Powierzchnia siatki musi być płaska, a wszelkie elementy montażowe muszą znajdować się po zewnętrznej stronie. Siatka musi posiadać dwa przeciwległe wejścia na ring.

W ringu każdy zawodnik na do dyspozycji stołek ringowy na czas przerwy pomiędzy rundami, zatwierdzone, czyste lub wymienione po każdym zawodniku.

Odzież MMA- strój zawodnikach

Rękawice MMA

Zawodnik MMA toczący walkę w ringu musi powiadać odpowiedniej dla tej dyscypliny rękawice. Każdy z nich posiada identyczny komplet dostarczony przez producenta. Podczas spotkania, rękawice są zawsze nowe i w fabrycznym stanie. Przedział wagowy rękawic waha się pomiędzy 4 a 8 uncjowymi. Ich waga wybierana jest wcześniej- obaj zawodnicy walczą w rękawicach o tej samej wadze.

Pod rękawice zakładane są miękkie bandaże, które chronią dłonie nie tylko przed otarciami, ale także stanowią dodatkowe usztywnienie stawów chroniące przed kontuzjom i ewentualnym złamaniem. Dodatkowo, zawodnicy mogą ochronić swoje dłonie taśmą chirurgiczną.

Ochraniacze na części intymne ciała

Każdy zawodnik płci męskiej ma obowiązek dostarczyć przed zawodami ochraniacz na krocze, który zostanie sprawdzony i oddany zawodnikowi przed walką. W przypadku zawodniczek, mają one obowiązek założyć ochraniacz na klatkę piersiową. Każdy zawodnik zobowiązany jest do stosowania ochraniacza na zęby, które są warunkiem rozpoczęcia walki.

Spodenki MMA

Każdy zawodnik MMA pownien posiada swój własny strój sportowy- spodenki mma, spodenki bokserskie, spodnie do kickboxingu lub kompresyjne leginsy. W walkach zabrania się noszenia koszulek, kimono, a także butów. Zawodniczy poza ochraniaczem na piersi mogą załozyć top, ewentualnie top z kieszonkami na wsunięcie ochraniaczy.

Zawodnik przy wejściu do ringu powinien być czysty i schludny. Ocenie komisji podlega także stan owłosienia zawodnika- głowy, twarzy oraz klatki piersiowej. Jeśli włosy zasłaniają twarz zawodnika lub mogą stanowić niebezpieczeństwo zawodnik jest zmuszony do podjęcia odpowiednich kroków w celu eliminacji tego problemu.

Ciało zawodnika powinno być suche. Nie powinno być pokryte żadnymi środkami natłuszczającymi, ani śliskimi. Jeśli komisja przed rozpoczęciem walki uzna, że ciało zawodnika jest śliskie zawodnik jest zmuszony do usunięcia tego problemu.

Podczas walki zawodnik nie może mieć na sobie żadnej biżuterii ani kolczyków.

Bezpieczeństwo zawodników

Poza elementami wyposażenia ringu, za bezpieczeństwo zawodników odpowiedzialni są trenerzy, kadra oraz komisja, która powinna być poinformowana o wszystkim co stanowi o stanie zdrowia zawodnika. W czasie walki na sali muszą znajdować się minimum dwaj lekarze ringowi oraz dwóch ratowników medycznych, bez ich obecności walka nie może się rozpocząć, również jeśli opuszczą oni sale walka nie może być kontynuowana. Do dyspozycji każdego zawodnika są przeznaczone nosze, butla tlenowa z podajnikiem oraz ambulans.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena