"Mona Lisa", "Narodziny Wenus" czy "Krzyk" to obrazy, które są znane każdemu. Mimo iż nie wszyscy mieli możliwość zobaczyć je na własne oczy, to kojarzą je z reprodukcji albo zdjęć, których wykonanie nie byłoby możliwe, gdyby obiekty te nie zostały wcześniej poddane konserwacji. Jakie więc jest znaczenie restauracji i ochrony dzieł sztuki?

Data dodania: 2017-08-29

Wyświetleń: 1082

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy konserwacja dzieł sztuki jest konieczna?

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki?

Aby każdy tekst kultury przez jak najdłuższy czas wyglądał tak samo, jak w oryginale, specjaliści wykonują nad nim szereg prac. Konserwacja rozpoczyna się od dokładnych badań historycznych i przeprowadzeniu szczegółowej inwentaryzacji, które pozwalają na ustalenie przebiegu konkretnych działań poprawiających ich stan.

Kolejnym etapem konserwacji są działania fizyczne, które na przykład usuwają mikroorganizmy pojawiające się na powierzchni płótna albo pozbywają dzieło wierzchniej warstwy osadów. W tym celu stosuje się dwie metody: użycia środków chemicznych, zwłaszcza zabiegów kwasowych oraz działań fizycznych.

Cele konserwacji dzieł sztuki

Nadrzędnym celem, który przyświeca każdej pracy konserwatorskiej, jest utrzymanie dzieła sztuki w co najmniej dobrym stanie przez jak najdłuższy czas. Dlatego też prace tego typu wykonuje się nieprzerwanie- obrazy lub rzeźby, które znajdują się w muzeach co kilkadziesiąt lat poddaje się kolejnym zabiegom renowacyjnym. Dzięki temu wyglądają one niemal tak samo, jak w momencie tworzenia przez znacznie dłuższy czas.

Konserwacja dzieł sztuki nie może jednak wykorzystywać gwałtownych metod, które chociaż w małym stopniu pogorszyłyby ich stan. Aby więc jak najskuteczniej zwolnić proces degradacji, przy pracach renowatorskich używa się minimalnej liczby ingerencji. Przeprowadza się je też w taki sposób, żeby ich efekty w szybki i prosty sposób można było usunąć bez szkody dla obrazu czy rzeźby.

Konieczność konserwacji

O tym, jak istotne jest utrzymanie dzieł sztuki w jak najlepszym stanie przemawiają różne argumenty. Rozmaite teksty kultury nie są przecież tylko obiektem badań artystów i historyków sztuki, ale również historyków. To źródła materialne stanowią większą część wiedzy, na podstawie której zdobywa się informacje na temat wydarzeń z przeszłości, życia, światopoglądu oraz tradycji grup społecznych tak dużych jak całe społeczeństwa. Dbając o zachowanie dzieł sztuki w jak najlepszym stanie, pojawia się nadzieja, że w przyszłości kolejni badacze poznają niezbadane do tej pory elementy przeszłości.

Troska o utrzymanie dzieł sztuki w niezmienionej formie wiąże się także z poszerzaniem wiedzy na temat swojej kultury i tradycji, jak i również obyczajów innych środowisk przez przyszłe pokolenia. Zapoznając je z dziełami sztuki, zaszczepiamy w nich poczucie własnej tożsamości oraz tolerancję wobec innych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena