Obecnie żyjemy w czasach internetu oraz zaawansowanych technologii, gdzie zawieranie znajomości w sieci jest czymś zupełnie normalnym. To najłatwiejszy i najlepszy sposób by poznać drugą połówkę szczególnie dla osób, którym brakuje czasu na spacer w parku czy nawet speed dating.

Data dodania: 2017-08-25

Wyświetleń: 2389

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Złe samopoczucie i niska samoocena: jak Tinder wpływa na psychikę

Badania pokazują jednak, że zawieranie znajomości poprzez aplikacje randkowe nie jest tak jednoznaczne. Z jednej strony to bardzo wygodne, z drugiej- może negatywnie wpływać na stan zdrowia psychicznego.

 

Live Science opowiada o wynikach nowego badania w trakcie którego udowodniono, że użytkownicy Tindera, jednej z najbardziej popularnych aplikacji randkowych na świecie, mają niższą samoocenę i są mniej zadowoleni ze swojego życia niż ludzie, który wolą randkować w realnym świecie.

 

Uczeni przypuszczają, że dzieje się tak ze względu na charakter aplikacji, w której wygląd zewnętrzny odgrywa główną rolę. Zanim przesuniesz w prawo lub lewo, najpierw musisz ocenić zdjęcie. Co prawda, w takich aplikacjach zazwyczaj umieszczany jest krótki opis pod fotografią, jednak jak pokazują badania, prawie nikt ich nie czyta, a jeśli już to robi to dopiero wtedy, gdy znajdzie dopasowanie.

 

Prace badawcze przeprowadzone w jednym z amerykańskich uniwersytetów w ramach badań nad wpływem postrzegania własnej atrakcyjności na podejmowanie decyzji wykazały, że zarówno kobiety jak i mężczyźni regularnie używający Tindera, mieli niższą samoocenę i gorszy nastrój po zakończeniu korzystania z aplikacji.

 

W odróżnieniu od poprzednich badań nowe prace skupiły się wokół wpływu Tindera nie tylko na nastrój, ale także stosunek do spożywania pokarmów. W rezultacie okazało się, że aktywni użytkownicy aplikacji często skarżyli się na negatywne odczucia nie tylko względem siebie, ale i tych, którzy nie korzystają z aplikacji. Przyznali także, że często porównują się z innymi, czują presję otoczenia i potrzebę dążenia do tego, by w oczach innych wyglądać lepiej niż mogą w rzeczywistości. Jeśli chodzi o stosunek do jedzenia, naukowcy nie wykazali znaczącej różnicy między użytkownikami i tymi, którzy nie korzystają z Tidera. Można więc powiedzieć, że niezadowolenie ze swojego wyglądu i krytyczne nastawienie do siebie niekoniecznie prowadzi do zmian sposobu odżywiania.

 

Jessica Strubel, główna autorka badań ostrzega przed niekorzystnym wpływem aplikacji na zdrowie psychiczne i radzi, by patrzeć na wszystko w realny sposób. Należy mieć świadomość, że zdjęcia umieszczone na Tinderze nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość, ale najczęściej pokazują człowieka w jak najlepszym świetle.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena