Szacuje się, że nawet dwa miliony osób w Polsce nie radzi sobie z terminową spłatą należności. 

Data dodania: 2017-06-08

Wyświetleń: 1054

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powodów zadłużenia jest wiele - sytuacje losowe, takie jak utrata pracy lub ciężka choroba, nieumiejętne gospodarowanie domowym budżetem oraz brak wystarczającej edukacji w zakresie oszczędzania. Co zrobić, gdy zobowiązania zaczynają przekraczać nasze możliwości finansowe?

W spirali długów

Spirala zadłużenia, nazywana również pętlą długów to zjawisko, z którym mamy do czynienia wówczas, gdy tracimy kontrolę nad naszymi zobowiązaniami finansowymi. Z reguły nic nie zapowiada nadchodzących kłopotów. Bierzemy jeden kredyt, który spłacamy w terminie. Po pewnym czasie decydujemy się na założenie limitu na koncie oraz karty kredytowej. Jest nam coraz trudniej spłacać należności, ale jeszcze regulujemy wszystkie raty.

Do prawdziwego kryzysu dochodzi wówczas, gdy spotyka nas zdarzenie, na które nie byliśmy przygotowani - tracimy stały dochód, umiera bliska nam osoba lub musimy pilnie sfinansować inny wydatek. Wówczas zaciągamy kolejną pożyczkę, za pomocą której spłacamy zaległe długi. Jest to tylko pozorne wyjście z sytuacji, ponieważ nie mamy środków na spłatę nowego zobowiązania. W ten sposób wpadamy w pętlę długów, która zaciska się tym mocniej, im więcej kolejnych kredytów zaciągamy.

Daj sobie pomóc

Niespłacane długi trafiają w końcu do firmy windykacyjnej. Wiele osób, gdy widzi w skrzynce list od windykatora, jest przerażona i reaguje całkowitym paraliżem decyzyjnym. Tymczasem kontakt z przedstawicielem firmy windykacyjnej jest dla nas ostatnią szansą na zawarcie ugody. Unikanie kontaktu spowoduje, że nasza sprawa trafi do sądu, a egzekucją długu zajmie się komornik. Windykator ma możliwość rozłożenia naszych zobowiązań na dogodne raty, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić kolejnych odsetek za zwłokę, a przede wszystkim unikniemy wszczęcia postępowania komorniczego.

Konsekwentnie zmierzaj do celu

Jeśli zdecydujemy się na podjęcie współpracy z windykatorem i zaakceptujemy harmonogram spłaty zadłużenia, musimy dopilnować, aby kolejne raty regulować terminowo. Możemy ustanowić w banku stałe zlecenie lub zaznaczyć odpowiednią datę w kalendarzu, aby mieć pewność, że pieniądze zawsze wpłyną na czas. W razie niespodziewanych wydatków, warto rozważyć wzięcie pożyczki krótkoterminowej, tym bardziej że część pożyczkodawców oferuje darmowe zobowiązania.

Szybkie pożyczki chwilówki są dobrym sposobem na uporanie się z okresowymi trudnościami finansowymi. Pamiętajmy jednak, aby dobrze przeanalizować swoje możliwości spłaty długu i odpowiednio przygotować się na uregulowanie należności w terminie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena