Faktoring – aby uniknąć zatorów płatniczych
Czy twoja firma posiada oszczędności? Jeżeli nie, to ryzyko zatoru płatniczego, przez który będziesz miał problem z uregulowaniem swoich zobowiązań, jest bardzo duże. Czy wiesz, że problemów z odzyskaniem płatności za dostarczone produkty lub zrealizowane usługi możesz z łatwością uniknąć? Poznaj faktoring – usługę finansową, którą docenia coraz więcej przedsiębiorców. Korzystając z faktoringu, możesz być spokojny o płatności i skoncentrować się na rozwijaniu swojej firmy. Nie miałeś wcześniej z nim styczności? Dowiedz się zatem, na czym on polega.
Faktoring – kto oferuje taką usługę i na jakich zasadach?
Usługę faktoringu znajdziesz m.in. w ofercie banków. Najprościej mówiąc, faktoring to wykup faktur przed terminem ich płatności. Jako wierzyciel, czyli osoba, która wystawiła dokument sprzedaży i zdecydowała się na faktoring, możesz liczyć, że natychmiast otrzymasz pieniądze. Rezultatem jest ominięcie m.in. wspomnianych zatorów płatniczych. To – jak z pewnością doskonale wiesz – przekłada się na kondycję firmy i… twoje samopoczucie.
Jesteś zainteresowany faktoringiem? Konieczne będzie zatem zapoznanie się z ofertami banków. Powinieneś porównać dostępne propozycje, aby wybrać najlepszą. Jest to o tyle istotne, że – jako osoba sprzedająca wystawione faktury – musisz liczyć się z koniecznością poniesienia opłat. W jakiej wysokości?
Za co musisz, a za co nie musisz płacić?
Prowadząc działalność gospodarczą, ponosisz ryzyko. Wystawiając fakturę, nie wiesz, czy klient ureguluje ją w terminie. Gdy bank nabywa od ciebie dokumenty sprzedaży, również nie ma pewności, że otrzyma pieniądze. Dodatkowo pozostaje kwestia obsługi faktur i dochodzenie należności od kontrahentów, którzy nie uregulowali płatności w terminie. Właśnie dlatego podmioty oferujące usługę faktoringu najczęściej od swoich klientów pobierają:
- prowizję przygotowawczą (jest ona naliczana cyklicznie, np. raz na rok),
- prowizję operacyjną (jest ona naliczana od każdej faktury).
- Jeżeli otrzymasz ofertę obejmującą jedynie te dwie powyższe opłaty, to możesz ją uznać za dobrą, bo niektóre podmioty działające na rynku naliczają opłaty również za:
- dostęp do usługi faktoringu (może to być miesięczna lub roczna opłata),
- zmiany w umowie (takie mogą się pojawić, gdy np. zmieniasz listę kontrahentów),
- opłaty windykacyjne (są one generowane wówczas, gdy faktura nie została opłacona w terminie),
- raporty (niektóre podmioty deklarują, że klient będzie regularnie otrzymywał raporty).
Jak widzisz, możesz zostać obciążony wieloma opłatami. Właśnie z tego względu powinieneś upewnić się, że podmiot, z którym zamierzasz współpracować w zakresie faktoringu, przygotował dla ciebie atrakcyjną ofertę. Wówczas faktoring faktycznie będzie opłacalny.