Zaginarka do blachy to maszyna stosowana przez zawodowych dekarzy, ale także stanowiąca element wyposażenia większości warsztatów (profesjonalnych i amatorskich) i wielu zakładów świadczących usługi naprawcze i produkcyjne.

Data dodania: 2017-05-17

Wyświetleń: 487

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zaginarki do blachy – co warto wiedzieć?

Istnieją dwa rodzaje zaginarek do blachy: ręczne i elektryczne. Modele elektryczne, pracujące w trybie automatycznym lub półautomatycznym, są znacznie nowocześniejsze i odznaczają się większą wydajnością, jednak aby je obsługiwać, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę techniczną i umiejętności. Zaginarki ręczne są proste w obsłudze i tym samym łatwe w zastosowaniu. Do ich zalet trzeba z pewnością zaliczyć nieskomplikowaną budowę, niezawodność, stabilną, wytrzymałą konstrukcję. Ponadto ze względu na kompaktowe rozmiary zaginarki ręczne można łatwo przenosić z miejsca na miejsce, co jest przydatne i w pracy dekarskiej, i na budowie. Zaginarki mogą giąć blachę na ciepło jak i na zimno, przystosowane są do formowania blach o różnych grubościach i różnych wielkościach arkuszy (informacji takiej należy szukać w specyfikacji technicznej każdego modelu).

Należy podkreślić, że nowoczesne zaginarki pracują bardzo precyzyjnie i zaginają blachę w tylko jednym, celowanym miejscu, dzięki czemu straty materiału są ograniczone do minimum. Dzięki zautomatyzowaniu prac postępują one bardzo szybko, dzięki czemu w krótkim czasie można dokonać obróbki sporej ilości surowca. To z kolei przekłada się na szybkie tempo prac, w których zagięta blacha będzie potrzebna.

Jeżeli komuś szczególnie zależy na tym, by kształtowane elementy były idealnie takie same, najlepszym wyborem będzie zaginarka elektryczna, cechująca się praktycznie stuprocentową powtarzalnością, nawet wtedy, gdy pożądany kształt jest skomplikowany.

Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że zdecydowana większość dostępnych na rynku maszyn do zaginania przeznaczonych jest do obróbki blach stalowych, ale czasami zachodzi konieczność zagięcia blach z metali kolorowych, zatem należy się upewnić, czy dana zaginarka jest do tego przystosowana.

Nowoczesne zaginarki do blachy są konstruowane w ten sposób, by zminimalizować ryzyko wypadku przy pracy. Jednak w każdym przypadku maszyny te powinny być obsługiwane przez przeszkoloną osobę zaznajomioną z zasadami bezpiecznej pracy - dotyczy to zwłaszcza zaginarek zasilanych elektrycznie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona