Obecnie na rynku dostępne jest kilka rodzajów zaginarek do blachy. Najprostsze z nich to zaginarki ręczne. Oprócz urządzeń ręcznych możemy również spotkać takie napędzane hydraulicznie czy elektrycznie, które dodatkowo można zaprogramować.
Zaginarki do blachy ręczne
Przy ich pomocy możemy zarówno zaginać blachę, jak i przycinać ją na kawałki. Blacha obrabiana przy pomocy takiej maszyny nie traci swoich właściwości. Sama maszyna wykonana jest z wytrzymałej stali pokrytej farbą proszkową, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników zewnętrznych i mechanicznych. Najnowsze modele zaginarek ręcznych pozwalają korygować błędy, dzięki zastosowaniu napinaczy i odpowiedniej regulacji. Ten typ zaginarki ma też zazwyczaj stosunkowo małe rozmiary, co czyni go najbardziej mobilnym spośród pozostałych typów. Jest wykorzystywany zarówno w małych, jak i nieco większych zakładach.
Zaginarki do blachy hydrauliczne
Służą głównie do produkcji kształtowników giętych z blachy oraz taśm. Nazwa tych urządzeń bierze się z tego, że są one zasilane dzięki zasilaczowi hydraulicznemu z pompą łopatkową oraz silnikowi elektrycznemu. Sprawia to, że są to urządzenia w pełni automatyczne, które umożliwiają gięcie blachy w obu kierunkach. W tego typu urządzeniach całą operacją gięcia steruje się zazwyczaj poprzez przyciski nożne. Bardzo ważnym elementem, jest również przycisk bezpieczeństwa, często umieszczony na całej długości urządzenia. Pozwala on bardzo szybko zatrzymać proces gięcia i nie dopuścić do ewentualnego wypadku. Oprócz przycisku bezpieczeństwa bardzo stosuje się w nich również laserową kurtynę bezpieczeństwa przy górnym ostrzu oraz od frontu maszyny. Wszystkie te systemy sprawiają, że urządzenia te należą do jednych z bezpieczniejszych.
Zaginarki do blachy elektryczne
Przy pomocy tego typu urządzeń jesteśmy w stanie zaginać zarówno metale takie jak stal, miedź czy aluminium, ale także niektóre bardziej elastyczne tworzywa sztuczne (po wstępnym rozgrzaniu). Są wykonane w sposób zapewniający bardzo wygodną pracę użytkownika. Wszystkie elementy sterujące są umieszczone w odpowiednich miejscach zwiększających komfort pracy. Najnowsze modele obrabiarek elektrycznych są również sterowane numerycznie. Oznacza to, że można je w dowolny sposób zaprogramować, by wykonywały swoje zadania w sposób automatyczny. Wszystko to można uczynić przy pomocy wygodnych ekranów, w które zazwyczaj tego typu maszyny są wyposażone.