Dla każdego mieszkańca dużego miasta jedną z kluczowych kwestii jest transport. Naprawdę mało kto znajduje się w tak komfortowej sytuacji, by wszystkie potrzebne miejsca (zakład pracy, placówki edukacyjne dzieci, urzędy, sklepy itd.) znajdowały się w bliskiej odległości, wymagającej kilkuminutowego spaceru.

Data dodania: 2017-05-15

Wyświetleń: 1141

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak najlepiej poruszać się po dużym mieście?

Zatem właściwie każdy staje w obliczu wyboru sposobu przemieszczania się. Jak zatem można się poruszać po mieście?

1. Pieszo – to metoda najtańsza i najzdrowsza, pomijając wdychanie zimowego smogu. Piechotą najlepiej pokonywać dystans do trzech kilometrów. W godzinach szczytu szybki marsz może okazać się szybszy od jakiegokolwiek pojazdu. No i odpada problem z parkowaniem oraz kupowaniem biletów. Jeżeli w mieście przebywamy turystycznie, zwiedzając je pieszo mamy szansę najwięcej zobaczyć.

2. Rowerem – coraz popularniejszy środek transportu. Pozwala przemieszczać się szybciej niż na piechotę, a przy odrobinie wprawy można na nim przemierzać nawet spore dystanse. Coraz więcej osób decyduje się dojeżdżać rowerem do pracy lub szkoły. Warianty – wypożyczenie roweru miejskiego (opcja korzystna zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy gdzie trzymać własnego lub się on zepsuje) lub rower elektryczny (zalecany zwłaszcza osobom starszym).

3. Komunikacją miejską – ma ona swoje zalety i wady. Zaletą jest brak problemów z parkowaniem i w niektórych przypadkach podróż krótsza niż samochodem (tam, gdzie wydzielone są buspasy lub torowiska tramwajów). Ceny biletów okresowych są różne w różnych miastach, ale w wielu przypadkach (np. w Krakowie) są naprawdę rozsądne. Wady – takie jak przy podróży samochodem – ryzyko awarii, wypadku i korków, a na dodatek autobusy często jeżdżą niezgodnie z rozkładami. No i trzeba się liczyć z koniecznością przesiadki.

4. Samochodem – jest szybki i wygodny, ale kosztuje (eksploatacja, ubezpieczenie, parking) i wiąże się z korkami. Dlatego warto pomyśleć o modyfikacji np. dojeżdżać do pracy wspólnie z kolegami i w ten sposób dzielić koszty. Jeżeli ktoś potrzebuje auta okresowo, może korzystać z wypożyczalni. Wynajem auta jest popularny także wśród turystów.

5. Alternatywnymi sposobami – takimi jak na przykład hulajnogi i segwaye. Nikogo już nie dziwi widok dorosłego poruszającego się na hulajnodze. Jej zaletą jest przede wszystkim kompaktowość – rower trzeba gdzieś przechować, a hulajnoga zmieści się wszędzie. Natomiast segway to ciekawy, ale drogi gadżet, nie zawsze w dodatku praktyczny. Co jednak ważne, jest tak zaprojektowany i wykonany, że nie można go przewrócić – to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena