Do kanonu światowej muzyki wpisują się nieliczni – największe gwiazdy i najbardziej rozpoznawalne zespoły, które swoje płyty sprzedały w dziesiątkach milionów egzemplarzy, a na całym świecie mają miliardy wręcz fanów. 

Data dodania: 2017-04-27

Wyświetleń: 988

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do takich właśnie zespołów należy niewątpliwe Deep Purple, czyli grupa muzyków, która na swoją sławę i rozpoznawalność zapracowała przez lata. W trakcie swojej scenicznej działalności zagrali tysiące koncertów, sprzedali aż 100 milionów płyt, a fanów odnajdują w każdym zakątku globu. Czy jednak wiecie wszystko o legendach światowego rocka? Przedstawiamy  kilka ciekawostek na temat Deep Purple, o których mogliście nie mieć pojęcia.

  1. Deep Purple znajduje się w księdze rekordów Guinessa.

Artyści trafili na nią, jako najgłośniejszy zespół na świecie. Na jednym z koncertów odnotowano natężenie dźwięku o sile aż 117 dB! Warto dodać, że 130 dB, to granica, przy której można już odczuwać ból. Mówi się, że trzech uczestników koncertu straciło przytomność w skutek hałasu.

  1. Zespół inspirował się muzyką klasyczną.

Chodzi tu o znany już na całym świecie riff do utworu „Smoke on the Water”, który jak twierdzą sami artyści, inspirowany był V Symfonią Beethovena.

  1. Tekst utworu „Smoke on the Water” opowiada o prawdziwych wydarzeniach.

Jest to bowiem opis wydarzeń, które przytrafiły się muzykom podczas jednego z koncertów Franka Zappy. Na wydarzenie wtargnął mężczyzna, który oddał kilka strzałów doprowadzając do pożaru. Sala, w której odbywał się koncert całkowicie spłonęła. Ostatnia zwrotka utworu opowiada o dalszej pracy nad płytą, która nagrywana była w ruchomym studiu Rolling Stones i Grand Hotel.

  1. Nazwa zespołu „Deep Purple”, jest jednocześnie tytułem ulubionej piosenki babci lidera grupy.
  2. Tytuł i tekst utworu „Space truckin’” był inspirowany komiksem z magazynu Zap Comix. Mowa tu o komiksie Robera Crumba „Keep on Truckin”.
  3. Pięć z ośmiu tysięcy funtów, które zepół przeznaczył na nagranie płyty Machine Head, zostało wydane na wynajęcie ruchomego studia The Rolling Stones.
  4. Na tą też płytę miała początkowo trafić piękna ballada „When a Blind Man Cries”, jednak Ritchie Blackmore postawił  weto – uważał bowiem, że utwór nie pasuje do pozostałej zawartości albumu.
  5. Album Machine Head został nagrany w Montreux. Artyści chcieli bowiem uniknąć niebotycznie wysokich podatków w rodzimej Anglii. Wynosiły one bowiem aż 75%, jednak zespół wykorzystał zapis, mówiący, że produkty wytworzone i sprzedawane poza miejscem zamieszkania nie są objęte  opodatkowaniem.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena