Praca w korporacjach to zawód, który aktualnie wykonywany jest przez wielu z nas. Niestety, w większości wiąże się to dziennie z kilkugodzinną pozycją siedzącą. Jej skutki po krótkim czasie zaczynają być odczuwalne nie tylko dla kręgosłupa, ale i całego organizmu. 

Data dodania: 2017-04-20

Wyświetleń: 2577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak działają poduszki ortopedyczne do siedzenia?

Warto więc działać profilaktycznie, by nie dopuścić do trudnych do wyleczenia schorzeń. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do siedzenia. 

O dynamicznym siedzeniu słów kilka 

Jednym rodzajów poduszki ortopedycznej do siedzenia, który doskonale sprawdza się w przypadku pracowników biurowych jest dysk sensomotoryczny. Przede wszystkim wspiera on dynamiczne siedzenie, dzięki któremu mięśnie mimo pozycji siedzącej nie ulegają zastygnięciu. Ponadto poprawia się równowagą, oraz koordynacja ruchowa. Najważniejsze to jednak to, że poprzez redukcje napięcia mięśni pozbywamy się bóli w okolicach pleców, szyi i karku.

Dynamiczne siedzenie zmniejsza też ryzyko schorzeń kręgosłupa. Wracając jednak do dysków sensomotorycznych to służą one nie tylko do siedzenia, ale i ćwiczeń. Nie należy więc korzystać z nich dłużej, niż cztery godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie dochodzi do przetrenowania organizmu. 

Prawidłowe siedzenie za biurkiem 

Poduszki ortopedyczne to jeden z elementów profilaktyki. Należy jednak pamiętać o tym, że i my sami możemy wpływać na zdrowie kręgosłupa i ogólne samopoczucie. Wystarczy wprowadzić do życia kilka prostych nawyków jak np. prawidłowe siedzenie za biurkiem, gdzie przeciętny pracownik biurowy ok. 90% czasu pracy spędza przed komputerem. 

Zaczynając od krzesła, warto zwrócić uwagę, by miało regulowaną wysokość, oparcie, oraz podłokietniki. Głowa nie powinna odchylać się w żadną ze stron tak, by wzrok znajdował się na wprost ekranu monitora. Dłonie na klawiaturze ułożone prosto. Plecy maksymalnie wyprostowane, z pełnym podparciem, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Nogi powinny mieć swobodę pod biurkiem. 

W czasie pracy warto robić sobie choć 15 minutowe przerwy na proste ćwiczenia – przysiady, podskoki. Zaleca się też dotlenianie organizmu na świeżym powietrzu. 

Poduszki ortopedyczne do siedzenia – gdzie kupić?

Przede wszystkim w sklepach z asortymentem do rehabilitacji. Zakup poduszki warto wcześniej omówić ze specjalistą – np. fizjoterapeutą, lub rehabilitantem. Poduszki ortopedyczne do siedzenia można też spotkać w sklepach online specjalizujących się w produkcji poduszek ortopedycznych do siedzenia. 

Licencja: Creative Commons