W latach 60-tych XX wieku czeski nueurolog dziecięcy, Prof. dr Václav Vojta opracował metodę, która znakomicie sprawdza się w rehabilitacji dzieci. Ostatnio tę metodę zaczęto stosować w terapii osób dorosłych.

Data dodania: 2019-03-04

Wyświetleń: 795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Metoda Vojty dla dorosłych

Wykryto u Ciebie schorzenie kręgosłupa, a może przeszedłeś udar, bądź zdiagnozowano u Ciebie stwardnienie rozsiane? Od urodzenia zmagasz się z dziecięcym porażeniem mózgowym albo nabawiłeś się kontuzji nóg, barków i szukasz innych niż tradycyjna terapia manualna form rehabilitacji? Jeśli tak, to zainteresuj się metodą Vojty.

Zaczęło się od niemowląt

Prof. dr Václav Vojta był pochodzącym z Czech, neurologiem dziecięcym, który w latach 60-tych i 70-tych XX w. opracował autorską metodę rehabilitacji niemowląt z dziecięcym porażeniem mózgowym. Metoda ta polega na ułożeniu dziecka w odpowiednich pozycjach i umiejętnym wywoływaniu bodźców. Mówiąc prościej: leżący maluch jest naciskany palcami terapeuty, co przynosi zaskakujące skutki. U niemowlaka następują powtarzalne reakcje motoryczne.

Terapeutyczny nacisk

Rehabilitacja metodą Vojty, to nic innego jak usprawnianie funkcji motorycznych przy pomocy nacisku na ciele pacjenta ułożonego w trzech pozycjach wyjściowych: na plecach, na boku i na brzuchu. System rehabilitacji, opracowany przez czeskiego neurologa, jest metodą neurorozwojową, stymulującą połączenia nerwowe całego organizmu. Dzięki czemu aktywizują się nie tylko mięśnie szkieletowe, układ wegetatywny, czy układ oddechowy. Terapia w znacznym stopniu wpływa również na psychikę pacjenta. Oczywiście, aby efekt był widoczny rehabilitacja musi być przeprowadzana systematycznie przez dłuższy czas, bo tylko wówczas jest szansa na przywrócenie i utrwalenie prawidłowych wzorców.

Vojta dla dorosłych

Choć metoda, opracowana przez czeskiego lekarza, jest znana od kilku dekad, to dopiero od niedawna osoby dorosłe mogą z niej korzystać. Coraz więcej polskich rehabilitantów jest zainteresowanych, podnoszeniem kwalifikacji o technikę Vojty w przywracaniu sprawności osobom dorosłym. W Polsce organizowane są nie tylko kursy, ale także studia podyplomowe, przybliżające zawodowym fizykoterapeutom zasady pracy metodą, opracowaną przez Vojtę.

Gdzie szukać terapeuty?

Nie każdy fizykoterapeuta ma kwalifikacje i umiejętności, by pracować z pacjentem metodą Vojty. Niestety jest ich wciąż niewielu i zazwyczaj pracują dużych ośrodkach miejskich. Dzięki Polskiemu Towarzystwu Terapeutów Metodą Vojty, można znaleźć dyplomowanych rehabilitantów, pracujących z osobami dorosłymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena