Endoproteza stawu biodrowego i kolana. Czym jest endoproteza? Endoproteza stawu biodrowego czy kolanowego jest to zabieg chirurgiczny, który pozwala pacjentowi wrócić do sprawności. Chirurg zastępuje uszkodzony staw protezą, a mówiąc bardziej szczegółowo, wymienia tkankę chrzęstną i kość zniszczonych elementów stawu. 

Data dodania: 2020-12-15

Wyświetleń: 1130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana lub biodra

Oczywiście zabieg taki wiąże się z czasowym ograniczeniem samodzielności, a także obciążeniem stawu. Operacja sprawia, że mięśnie się osłabiają, a chodzenie jest ograniczone. Dlatego bardzo ważna jest rehabilitacja pacjenta i jak najszybszy powrót do zdrowia. Plan rehabilitacji musi zostać bardzo szczegółowo ustalony z każdym indywidualnie. Bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie ćwiczeń oraz przystosowanie mieszkania do osoby chorej. W takim przypadku z pomocą przychodzi łóżko rehabilitacyjne, które znacznie ułatwi funkcjonowanie choremu w domu po zabiegu.

Ile czasu trwa rehabilitacja po wstawieniu endoprotezy?
Jak wygląda przebieg rehabilitacji?

Jest niezwykle ciężko ustalić czas, jaki będzie potrzebny na rehabilitację pacjenta po wszczepieniu endoprotezy. Składa się na niego kilka czynników. Między innymi wiek chorego, kondycja, wydolność oddechowa oraz krążeniowa i sprawność mięśni. W niektórych przypadkach należy się przygotować na okres nawet trwający ponad 6 miesięcy. Oczywiście o wszystkim decyduje lekarz. Od jego decyzji będzie zależało, kiedy osoba po zabiegu powinna zacząć ćwiczyć. Początkowy okres rehabilitacji skierowany jest na odbudowę siły mięśniowej. Jest to czas trwający do 6 tygodni. Uwaga skierowana jest na wsparcie pracy endoprotezy. Szczególną uwagę należy zwrócić na uelastycznienie tkanek. Przy endoprotezie stawu biodrowego wykonuje się ćwiczenia, które mają wzmocnić mięśnie kończyny, a także przeciwdziałać powstawaniu skrzepów. Pacjent zanim będzie mógł wstać powinien wykonywać proste ruchy kończyną, które nie będą angażować miejsca operowanego. W przypadku operacji stawu kolanowego na początku stosuje się fizjoterapię ambulatoryjną. Realizowana jest ona przy pomocy automatycznych szyn CMP oraz biernych ćwiczeń. Przeciętnie rehabilitacja taka trwa średnio 3 miesiące, aby uzyskać pełny poziom sprawności. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby osoba chora miała do dyspozycji łóżko rehabilitacyjne, które wspomaga wykonywanie ćwiczeń. W kolejnych etapach rehabilitacji fizjoterapeuci zaczynają treningi chodu, a także wchodzenie po schodach. Cały proces może zostać uzupełniony o trening na rowerku stacjonarnym. Z upływem czasu wprowadzone zostają ćwiczenia dynamiczne. Cały proces ma na celu przede wszystkim doprowadzenie do pełnej sprawności, ale także zapobiega rozwojowi niechcianych powikłań, takich jak obrzęki czy ból.


Przykładowe ćwiczenia wspomagające powrót do zdrowia

Pierwsze dni po zabiegu spędzane są przede wszystkim w łóżku. Ale nie znaczy to, że nie powinniśmy wykonywać ćwiczeń. Na początek mogą to być ruchy rotacyjne stawem skokowym i zginanie nogi w stawie. Do tego możemy dołączyć napinanie mięśni pośladków oraz mięśnia czworogłowego uda. Najważniejszą rzeczą podczas wykonywania ćwiczeń jest to, aby nie wywołać bólu. Zaleca się, aby wykonywać ćwiczenia seriami po 10 powtórzeń 3 lub 4 razy dziennie. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to po upływie 48-64 godzin wprowadzona zostaje pionizacja. Oczywiście tutaj z pomocą muszą przyjść osoby trzecie, gdyż u chorego mogą pojawić się zawroty głowy. Łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w poręcze, przy których zaleca się wykonywanie ćwiczeń. Może to być unoszenie kolana, ale nie wyżej nić do poziomu pasa czy prostowanie nogi ku tyłowi. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest odwodzenie biodra w pozycji stojącej. Wszystkie te ćwiczenia mają za zadanie poprawić krążenie krwi, a także zapobiec tworzeniu się skrzepów. Regularnie wykonywane spowodują znacznie szybszy powrót do zdrowia, a także zmniejszą ból pooperacyjny.
Profesjonalne łóżka rehabilitacyjne Elbur - wsparcie dla osoby po wszczepieniu endoprotezy.

Jak przygotować mieszkanie dla osoby po endoprotezoplastyce?

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy jest procesem długotrwałym. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przystosowanie mieszkania do potrzeb chorego. Najważniejszą kwestią jest zaopatrzenie się w łóżko rehabilitacyjne. Jest to konieczne ze względu na zapobieganie powstawaniu odleżyn, a także odciążeniu osoby, która opiekuje się chorym. Aby wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne warto zacząć od wiodącego producenta jakim jest firma Elbur. Jest to firma z długoletnim doświadczeniem na rynku, która w swojej ofercie posiada łóżka rehabilitacyjne najwyższej jakości i o najwyższym standardzie na rynku. Łóżka rehabilitacyjne zapewniają najwyższy komfort podczas dochodzenia do zdrowia. Zamontowane barierki chronią przed upadkiem, a materac zapobiega powstawaniu odleżyn. Wyposażone są one w kółka, co znacznie ułatwia przestawienie łóżka. Łóżka elektryczne pozwalają za pomocą pilota na zmianę pozycji osoby leżącej bez udziału osób trzecich. Chory jest w stanie sam usiąść lub wrócić do pozycji leżącej bez proszenia się o pomoc. Jest to znaczne odciążenie osób bliskich opiekujących się chorymi. Zastosowanie dodatkowych wysięgników z uchwytami czy ustawieni obok łóżka stolika z regulowanym blatem powoduje, że osoba chora sama może wykonywać wiele czynności. Dodatkowo bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie uchwytów ściennych w toalecie bądź pod prysznicem. Krzesło prysznicowe bądź ławeczka na wannę zapewni łatwiejszą kąpiel, a podwyższona nakładka na toaletę ułatwi siadanie i wstawanie. Istotną kwestią jest także usunięcie wszelkich przeszkód na podłodze, takich jak dywany, chodniki czy kable, a także rozłożenie mat antypoślizgowych w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Jeśli odpowiednio przeprowadzimy rehabilitację, to znacznie szybciej wrócimy do zdrowia i do pełnej sprawności. Ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie i z najwyższą starannością. Oczywiście nie wolno się przeforsowywać. Wszystko należy wykonywać z umiarem, a pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena