Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – te słowa to prawda. Jednak podejmowanie ryzyka nie leży za bardzo w naturze człowieka. A jeśli już się zdarza, to podejmują go jedynie nieliczni. Dlaczego tak się dzieje? I dlaczego warto ryzykować, skoro można przez to coś stracić? Powodów jest kilka i w dalszej części artykułu wyjaśnię, w czym rzecz.

Data dodania: 2017-04-08

Wyświetleń: 1335

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaryzykuj i zobacz, co się stanie

Strach przed podjęciem ryzyka to stan całkowicie normalny. Zazwyczaj czujemy się dobrze w otoczeniu tego, co znamy i mamy. Nawet jeśli nie do końca wszystko jest tak, jakbyśmy chcieli. Wyłamanie się z istniejącego stanu rzeczy kojarzy się nam bowiem z niebezpieczeństwem i wkraczaniem w nieznane. To natomiast sprawia, że zrobienie czegoś odważnego i odmiennego postrzegamy jako szaleństwo – i nie chcemy tego robić. Boimy się i kurczowo trzymamy się miejsca, w którym jesteśmy oraz tego, co mamy. Jednak można zastanowić się nad tym, czy takie podejście naprawdę daje nam to, czego chcemy od życia? I czy faktycznie możemy coś osiągnąć bez podejmowania ryzyka?

Nie ma zysku bez ryzyka…

…ani ryzyka bez miłości – pisał Stephen King, mistrz literatury grozy, w książce „Smętarz dla zwierzaków”. Właśnie, nie ryzykując, nikt nic nie zyska. Można co najwyżej otrzymywać ciągle te same rezultaty. Skoro myśli i robi się ciągle to samo, to o żadnej zmianie na lepsze mowy być nie może. Chcąc coś zmienić w swoim życiu, należy przyjąć do wiadomości, iż ryzyko idzie w parze z odwagą. A ryzyko i odwaga mogą doprowadzić każdego człowieka do sukcesu. Innej drogi nie ma, ponieważ rozwój i zmiana stylu życia na lepszy nieodłącznie wiążą się z odwagą i ryzykiem.

Jeśli jesteś osobą, która pragnie czegoś więcej od życia, być może poniższe porady okażą się dla Ciebie pożyteczne.

1. Zaakceptuj strach – powyżej pisałem, że odczuwanie strachu przed podjęciem ryzyka to coś normalnego. Zgadza się. Większość z nas się boi; boimy się przede wszystkim utraty tego, co już mamy. Wydaje nam się, że taka strata byłaby dla nas zbyt bolesna i przysporzyłaby nam jedynie cierpienia. Jednak żeby było lepiej czasem warto zrezygnować z tego, co się ma po to, żeby mieć to, czego się jeszcze nie miało – i co jest lepsze. Oznacza to tyle, że bez odpuszczenia sobie starego nowe nie nadejdzie. I bez zrobienia kroku poza krąg strachu nigdzie się nie dotrze. Zadaj sobie pytanie. Czy chcesz, żeby strach Cię powstrzymywał czy może chcesz działać pomimo strachu? Jeśli wybierasz to drugie to brawa dla Ciebie!

2. Zaprzyjaźnij się z niewygodą – ona i tak będzie się pojawiała za każdym razem, kiedy ustalisz sobie nowe wyzwania i zaczniesz działać. Wkraczanie na nieznane terytoria i doświadczanie czegoś nowego zawsze wytrąca nas z objęć tego, co już znamy. Na początku dokonywania zmian panuje przeważnie chaos i czujemy się zdezorientowani. Ryzyko, które się podjęło, sprawia, że napływają do nas nowe informacje i doświadczamy czegoś nowego. Toteż zanim człowiek zdąży się z tym oswoić, potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się. W takich przypadkach uznaj niewygodę za przejaw rozwoju i nie narzekaj na nią. To znak, że coś się zmienia; że zostało podjęte przez Ciebie ryzyko.

3. Koryguj na bieżąco to, co się dzieje – dobrze jest odróżnić świadome ryzyko od… głupoty. Kiedy ryzykujesz, bierz za to odpowiedzialność. Miej świadomość, dlaczego to robisz i jakie mogą być konsekwencje podjętych przez Ciebie decyzji. Obserwuj to, co się wydarza. Warto to robić chociażby z tego względu, żeby w porę zareagować na coś, co może niekorzystnie wpłynąć na efekty Twoich działań. Niech Twoja czujność nie będzie uśpiona. Nie bierz przykładu z ludzi, którzy ryzykują, tyle że nie mają pojęcia, dlaczego to robią i jaki jest tego cel. I nie są przy okazji świadomi strat, jakie mogą ponieść. To brak odpowiedzialności i samoświadomości. Zatem ryzykuj i panuj nad tym, co się dzieje.

4. Bierz przykład z najlepszych – w każdej dziedzinie są mistrzowie: w sporcie, w nauce czy w sztuce itp. Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie pragniesz odnieść sukces, bierz przykład z tych, którzy już go osiągnęli tam, gdzie i Ty chcesz go osiągnąć. Nie patrz w dół, patrz w górę. I staraj się robić to zawsze. Zauważysz też, że te osoby, którymi się inspirujesz, zawsze podejmowały ryzyko. Za każdym razem, kiedy chciały przekroczyć kolejne granice swoich możliwości. Ci ludzie są tam, gdzie są, ponieważ ryzyko jest wpisane na stałe w ich działania.

Ryzyko i porażka

Wiadomo, że wraz z podjęciem ryzyka pojawia się możliwość odniesienia porażki. I jak wiadomo, lęk przed porażką paraliżuje ludzi przed zrobieniem czegoś odważnego. Porażkę można jednak obrócić na swoją korzyść. Przede wszystkim daje ona cenne informacje zwrotne – dlaczego coś poszło nie tak, jak trzeba? Daje również dobre lekcje na przyszłość. Dzięki temu człowiek wie, czego ma więcej nie robić. To jak przysłowiowe dostanie linijką po łapkach. Jeśli zdarzy się, że coś pójdzie nie po Twojej myśli, nie jest to jeszcze powód do rozpaczy. Osoba świadoma, jaką niewątpliwie jesteś, odnajdzie w porażce coś, z czego może skorzystać. Najważniejsze to wiedzieć, że można obrócić ją na swoją korzyść. Jeśli już się pojawi, wykorzystaj ją. Niech ona nie wykorzystuje Ciebie. Nie daj się jej pogrążyć. Pokaż, że Ty rządzisz i masz do powiedzenia ostatnie słowo. Porażka to tylko sygnał, że można coś zrobić lepiej. Porażka jest sukcesem, jeśli wyciągniemy z niej lekcję – to słowa, które wypowiedział Malcolm Forbes.

Sukces nie obejdzie się bez ryzyka – i nie ma żadnych wyjątków pod tym względem. Do Ciebie należy decyzja czy odważysz się podjąć ryzyko, kiedy naprawdę będziesz pragnął osiągnąć to, o czym marzysz. Wiele osób zostaje tam, gdzie jest, gdyż boją się zrobić coś, co wymagać będzie od nich nieco odwagi i przełamania bariery strachu. Natomiast wyzwania, jakie stawiamy sobie w życiu, pozwalają nam na poznawanie siebie; na poznawanie własnych możliwości i odkrywanie słabości, nad którymi możemy popracować, by stać się jeszcze lepszymi. Chcesz dowiedzieć się, jak daleko możesz zajść? Podejmij ryzyko i zobacz, co się stanie. Mam szczerą nadzieję, że mile się zaskoczysz. Sukces jest dostępny dla wszystkich. Tylko kto odważy się podjąć niezbędne działania i zaryzykować, żeby go osiągnąć? Wiem, że na pewno Ty. Niech tak się stanie. Wzbudzaj również w innych chęć do odważnych działań. Nie ma przecież piękniejszego widoku niż stale rosnąca liczba ludzi, którzy dokonują cudownych zmian i osiągają sukcesy. To może stać się dzięki Tobie. Bądź osobą, która będzie niczym płomień. Bądź przykładem i ujrzyj cuda.

Nigdy nie bój się porażek, bo właśnie one mogą być kluczem do Twojego sukcesu. Nie cofaj się przed ryzykiem ze strachu, że popełnisz błąd.

Joe Vitale – „Zagubiony podręcznik życia: znajdź swoje miejsce na ziemi”

Licencja: Creative Commons
0 Ocena