Środowisko, w którym żyjemy, zmaga się coraz częściej z problemem zanieczyszczenia powietrza. Jak pokazują rankingi, to właśnie polskie miasta znajdują szczytowe miejsca w rankingach tych najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Czy jednak możemy zrobić coś, by móc oddychać bardziej świeżym powietrzem?

Data dodania: 2017-03-07

Wyświetleń: 823

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zadbać o lepsze powietrze w swoim otoczeniu?

Oczywiście nie jesteśmy skazania na wdychanie smogu przez cały czas. Sytuacja ciągle ulega zmianie i każdego dnia powietrze jest nieco innej jakości raz gorszej raz lepszej. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki, którym jesteśmy w stanie nieco zredukować zanieczyszczone powietrze. Należy do nich m.in. maska antysmogowa, oczyszczacz powietrza, nisko emisyjny kocioł czy przerzucenie się na komunikacje miejską.

Maska antysmogowa
Coraz częściej na ulicach większych polskich miast możemy zauważyć ludzi z maskami antysmogowymi. Jest to jeden ze sposobów na to, by zabezpieczyć się przed wdychaniem brudnego powietrza zanieczyszczonego różnymi niebezpiecznymi dla zdrowia i życia substancjami. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów masek antysmogowych. Można je już kupić za kilka złotych, jednak zazwyczaj nie spełniają one dobrze swojej funkcji. Żeby maska faktycznie chroniła nas przed różnego rodzaju pyłami smogowymi, będziemy musieli wydać na nią nawet kilkaset złotych. Warto to jednak zrobić, jeżeli nasze miasto leży w czołówce tych najbardziej zanieczyszczonych. Nasz organizm będzie na za to wdzięczny.

Oczyszczacz powietrza
Innym sposobem, który pozwoli nam na oddychanie czystym powietrzem, jest oczyszczacz powietrza. Oczywiście to rozwiązanie będziemy mogli stosować jedynie w pomieszczeniach. Warto jednak zastanowić się na tego typu inwestycja, szczególnie jeżeli posiadamy małe dzieci.
Zanieczyszczone powietrze przedostaje się również do naszego domu, przez co naraża domowników na wdychanie niebezpiecznych substancji. Nie zawsze też system wentylacyjny jest w stanie odpowiednio spełnić swoją funkcję. W takim wypadku zakup oczyszczacza powietrza wydaje się sensownym rozwiązaniem. Jak sama nazwa wskazuje, do głównych zadań tego urządzenia należy oczyszczanie powietrza. Warto poszukać w interneciue, takiego, które będzie dopasowane do naszych potrzeb.

Niskoemisyjne kotły
Jeżeli mieszkamy w domu, a naszym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, warto zastanowić się, czy nie przyczyniamy się do powstawania zanieczyszczeń. Wiele kotłów produkowanych kilkanaście lat temu, nie jest już niestety tak ekologicznych, jak kotły produkowane dzisiaj. Jeżeli więc w naszej kotłowni znajduje się „kopciuch”, czyli kocioł, który produkuje duże ilości niebezpiecznych związków, które następnie oddaje do środowiska, warto pomyśleć nad jego wymianą. Obecnie najbardziej ekologiczne kotły są w stanie zredukować pyły powodujące smog nawet o 96%.

Komunikacja miejska
Jeżeli nie musimy poruszać się samochodem, to w okresie, w którym powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, to tego nie róbmy. Lepiej wtedy przerzucić się na komunikację miejską. Niektóre polskie miasta takie jak np. Kraków, w czasie kiedy smog jest najwyższy, dla właścicieli samochodów organizują darmową komunikację miejską. Dzięki temu mniej samochodów wyjeżdża na ulicę i mniej przyczynia się do powstawania kolejnych zanieczyszczeń.

Licencja: Copyright - zastrzeżona