Rządowy program Czyste Powietrze to jedna z mądrzej zaplanowanych akcji wydawania publicznych pieniędzy, bo choć trafią one tylko do niektórych osób, to skorzystamy na tym wszyscy. Dofinansowanie może wynieść nawet 37 tysięcy złotych, a to kwota, która pozwala naprawdę na wiele.

Data dodania: 2021-07-23

Wyświetleń: 531

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dofinansowanie z programu czyste powietrze – czy to się opłaca?

Po co jest ten program?

Program Czyste Powietrze został wprowadzony po to, żeby mieć skuteczne narzędzie do walki z niską emisją. Pyły pochodzące ze spalania paliw stałych a emitowane w zabudowie jednorodzinnej to wciąż poważny problem, a jedynym ekonomicznie uzasadnionym sposobem na pozbycie się ich, jest paradoksalnie wymiana kotła na nowszy, który będzie spełniał rygorystyczne normy ekologiczne.

Czyste Powietrze jako program dofinansowań ma być bezpośrednią zachętą dla osób, które wciąż korzystają ze starych kotłów, do pozbycia się ich i zainwestowania z czystsze źródła ciepła.

Co można sfinansować z programu Czyste Powietrze?

Mówiąc ogólnie, dotacje z programu Czyste Powietrze można przeznaczyć albo na wymianę pieca, albo na termomodernizację budynku lub instalację rekuperatora. Oczywiście cele zostały przedstawione bardziej szczegółowo, ale żeby nie zagłębiać się w tabele, załączniki i warunki opisane językiem prawników, można zerknąć na przykład na stronę https://www.zebiec.pl/dofinansowanie-z-programu-czyste-powietrze/, gdzie jest to dobrze opisane w skróconej formie.

Nie tylko Czyste Powietrze

Warto dodać w tym miejscu, że Czyste Powietrze nie jest jedynym aktualnym programem. Sporo w tej materii robią bezpośrednio gminy. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zerknij na stronę https://www.zebiec.pl/dotacja-na-wymiane-pieca/.

W formie dofinansowania lub pożyczki można otrzymać nawet 53 tysiące złotych – to kwota, która pozwala naprawdę rozsądnie wybierać inwestycje do realizacji. Jednocześnie też gminom pozostawiono nieco swobody w decydowaniu o formie i wysokości wsparcia dla konkretnych wnioskodawców, co w założeniu ma sprawić, że pieniądze będą wykorzystywane jak najbardziej efektywnie.

Dlaczego to się opłaca?

Pierwszy z powodów, dla których skorzystanie z programu Czyste Powietrze czy dowolnej innej formy dofinansowania na wymianę kotła, jest dość oczywisty: można bez angażowania własnych środków pozbyć się problematycznego pieca i zainstalować w domu zdecydowanie bardziej wydajny kocioł. To argument czysto finansowy i dla wielu osób najważniejszy, ponieważ nowoczesne piece kosztują naprawdę sporo i niełatwo ich zakup sfinansować z własnych środków.

Dobrze przyjrzeć się jednak również pozamaterialnym argumentom. Szeroko rozumiana ochrona środowiska brzmi dość abstrakcyjnie, ale jeśli powiedzieć, że dzięki wymianie kotłów w lepszym stanie zachowa się las, do którego lubisz chodzić na spacery, a w dalszej perspektywie nie wyginą choćby ptaki śpiewające w Twoim ogrodzie, to taki argument ma większą siłę przebicia.

W tle cały czas przewija się dyskusja o zdrowiu. Ilu przypadków nowotworów dróg oddechowych można uniknąć, dzięki wymianie starych kotłów? Trudno jednoznacznie orzec, ale na pewno będzie ich mniej. Możesz więc chronić swoich bliskich, swoje dzieci i swoich sąsiadów. To coś, co warto zrobić, nawet jeśli wymaga pewnych nakładów finansowych.

Na koniec jeszcze jedno: dziś wymiana kotłów starego typu jest w wielu miejscach wciąż opcją, ale nie łudź się, że tak będzie zawsze. Prędzej czy później (raczej prędzej) zostaną one po prostu zakazane. Dziś można przejść na czystszą energię, korzystając ze środków z dofinansowania. Później pewnie nie będzie to możliwe albo zmieni się zakres programu. Możesz więc potraktować to jako atak wyprzedzający: wymieniając kocioł teraz, zdejmujesz sobie z barków problem, który pojawiłby się za kilka lat.

Nie będziemy się odwoływali do argumentów o odpowiedzialności społecznej czy ogólnej odpowiedzialności za środowisko. Do większości osób i tak one nie docierają. Jeśli rozumiesz ich wagę – tym lepiej, ale jeśli nie, to nadal jest sporo powodów, żeby z Czystego Powietrza skorzystać choćby tylko ze względu na siebie i swoją rodzinę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena