Zmiany klimatu oraz kwestie ekonomiczne sprawiły, że piece węglowe i kotły na paliwo stałe coraz szybciej odchodzą do lamusa. Dlatego warto już teraz pomyśleć o wymianie źródła ogrzewania w naszym domu lub mieszkaniu na inne, tańsze i bardziej nowoczesne. Na jakie ogrzewanie warto się zdecydować?

Data dodania: 2023-08-16

Wyświetleń: 94

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego warto zdecydować się na wymianę pieców węglowych?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego wymiana pieca węglowego to konieczność
  • jakie mamy alternatywne źródła energii cieplnej
  • do kiedy trzeba wymienić piece w poszczególnych województwach

Węgiel jest coraz droższy, a jego szkodliwość i oddziaływanie na powietrze jest niepodważalna. Jakie źródło energii cieplnej będzie dla nas najkorzystniejsze?

Wymiana pieców węglowych - dlaczego warto?

Wymiana pieca węglowego na bardziej ekologiczne źródło ciepła ma wiele korzyści. Używanie pieca zasilanego węglem jest nie tylko uciążliwe, ale także niekorzystnie wpływa na środowisko. 

Ekologiczne i zdrowotne korzyści rezygnacji z pieców węglowych to przede wszystkim czystsze powietrze, pozbawione szkodliwych substancji i pyłów zawieszonych, które dostają się do atmosfery podczas spalania węgla. To przez nie powietrze zimą w małych miejscowościach jest nie do zniesienia. 

Ekonomiczne korzyści wynikają głównie z wysokiej ceny węgla, jego nieefektywności oraz konieczności jego transportu oraz składowania.

Wśród pozytywów wymiany pieca węglowego na inne źródło ogrzewania bez wątpienia warto wyróżnić brak potrzeby uzupełniania paliwa. Jest to szczególnie pożądane w przypadku osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. Rezygnacja z węgla to również ułatwienie w zachowaniu porządku i czystości. 

Na co najkorzystniej wymienić kotły na paliwo stałe?

Jeżeli mieszkamy w większym mieście najbardziej oczywistym i ekonomicznym wyborem źródła ciepła jest podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. To najwygodniejsze i najtańsze rozwiązanie, jednak nie jest dostępne wszędzie.

W przypadku, gdy w okolicy nie mamy możliwości podłączenia do miejskiej sieci, najprostszym rozwiązaniem jest montaż kotłowni gazowej. Nie jest to najczystsze źródło energii, gaz również nie należy obecnie do najtańszych surowców, ale mimo to jest to rozwiązanie wygodne i opłacalne. Podobnie jest z ogrzewaniem elektrycznym. W ostateczności może wystarczyć wymiana pieców węglowych na kotły na lekki olej opałowy lub kotły na węgiel czy drewno spełniającym wymogi dotyczące emisji szkodliwych substancji.

Wśród rozwiązań bardziej ekologicznych do wyboru mamy między innymi instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Wybór źródeł energii jest bardzo szeroki. Warto wybrać rozwiązanie dopasowane do naszej lokalizacji, rodzaju budynku w jakim mieszkamy i naszego budżetu. Na wiele źródeł energii i ciepła można uzyskać dofinansowanie z różnych programów takich jak "Czyste Powietrze". 

Wymiana pieca - jakie są terminy wymiany w poszczególnych województwach?

Terminy wymiany pieca węglowego na bardziej ekologiczne źródło ciepła różnią się w zależności od województwa. Terminy te precyzują tzw. uchwały antysmogowe. Przykładowo, w województwie śląskim, zgodnie z uchwałą antysmogową, istnieją 4 terminy wymiany "kopciuchów", w zależności od klasy i wieku kotła. Ostatecznym terminem jest 31.12.2027 roku. W przypadku innych województw warto sprawdzić rozporządzenia na stronach samorządów. 

Pamiętajmy, że wymiana "kopciucha" to nie tylko obowiązek. Przede wszystkim to inwestycja w nasze zdrowie, a długoterminowo znaczna oszczędność finansowa i czasowa. Dlatego nie warto zwlekać i wymienić piec węglowy już dziś. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena