Jedna z najbardziej popularnych metod nadruku, pozwalająca uzyskać trwałe,kolorowe nadruki na bluzach, koszulkach i innych materiałach. Sitodruk to metoda nadruku, która uwielbiają producenci ubrań.  Jak każdy proces technologiczny, posiada on wiele zalet, ale również kilka wad. Jeśli chcesz je poznać – przeczytaj artykuł.

Data dodania: 2017-01-30

Wyświetleń: 3073

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wady i zalety sitodruku

Farby sitodrukowe

Na rynku dostępnych jest wiele farb sitodrukowych. Różnią się one technologią - możemy wybrać farby wodne, olejowe, chemoutwardzalne, rozpuszczalnikowe, utrwalone promieniami UV. Farby mogą być mocno kryjące lub kryjące w sposób delikatny. Intensywność nadruku zależy od nasycenia pigmentem. Oczywiście jeśli chodzi o kolory, mamy do wyboru pełną paletę  barw - od bardzo jaskrawych po odcienie delikatne. 

Zalety sitodruku

Duża trwałość mechaniczna to chyba największa zaleta sitodruku. Co oznacza enigmatyczny przymiotnik "duża"? Sitodruk wykonywany przy pomocy dobrych farb i nowoczesnych maszyn może utrzymać się w niezmienionej formie nawet kilkanaście lat! Oczywiście pod warunkiem przestrzegania instrukcji prania, jednak ta nie jest zbyt wymagająca - ubrania z nadrukiem można prać w 40 stopniach, a nawet wirować. Co ważne, ubrania czy plastik z drukowanym w ten sposób wzorem na pewno nie stracą swoich właściwości w piekącym słońcu (nadruki są odporne na promienie UV) oraz przy kontakcie z wodą. Sitodruk można stosować do wykonywania nadruków na przykład na sprzęcie lub odzieży trekkingowej, czyli elementach, które muszą spisywać się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Wady sitodruku

Czy sitodruk ma same zalety? Wydawać by się mogło, że tak. Wady tej technologii zdecydowanie są w mniejszości. Niektórzy sa mankament sitodruku uznają jego niską wydajność. Dlaczego? Sitodruk jako metoda nanoszenia nadruku jest dość czasochłonna. Wymaga także posiadania specjalnych urządzeń i przeszkolonego personelu. Warto wspomnieć jeszcze o białych nadrukach na czarnym materiale. Biała farba musi być świetnej jakości, inaczej czarny materiał będzie przez nią przebijał. Sitodruk najlepiej sprawdza się przy dużych, hurtowych zamówieniach. Jeśli planujemy zrobić prezent ukochanej osobie i nadrukować na koszulce specjalnie zaprojektowane dla niej hasło, sitodruk może okazać się dość kosztowny. Jednak czasami warto zainwestować w coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się niepłacalne. Sitodruk jest najpopularniejszą formą nadruku i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała w najbliższym czasie ulec zmianie. Jak działa maszyna sitodrukowa można zobaczyć na fimie:

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena