Większość osób lubi gadżety reklamowe, zwłaszcza te o znaczeniu praktycznym, jak długopisy, kubki czy koszulki z logiem. Z kolei dzieci wolą to, co efektowne i kolorowe, czyli balony z nadrukami, wręczane przy okazji różnych akcji promocyjnych i imprez plenerowych. Obowiązkowo na takim balonie musi znaleźć się logo i/lub nazwa firmy lub marki.

Data dodania: 2017-03-09

Wyświetleń: 1406

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sitodruk i offset, czyli o tym, jak powstają nadruki na balonach

Warto więc przez chwilę się zastanowić, jak powstają nadruki na balonach.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że firmy trudniące się produkcją balonów reklamowych, nie wyrabiają tych balonów samodzielnie, wykonują tylko nadruki. Gotowe balony kupowane są od zewnętrznych firm. Balony te niemal zawsze wykonane są z lateksu, który jest miękki, ale jednocześnie wytrzymały.

Do wykonania nadruku na balonie wykorzystywana jest jedna z dwóch technik: sitodruk albo offset, która wybierana jest w zależności od pożądanego efektu. Znacznie popularniejsza jest technika sitodruku, gdyż daje bardzo dobre pokrycie i odwzorowanie kolorów, ale ograniczeniem jest maksymalna liczba używanych kolorów – cztery, czasem pięć. Gdy zachodzi potrzeba wykonania nadruku wielobarwnego, należy zastosować technikę offsetową, która dodatkowo przewyższa sitodruk pod względem jakości druku.

Sitodruk, czyli inaczej mówiąc druk sitowy, opiera się na przetłaczaniu farby przez formę znajdującą się na uprzednio przygotowanej matrycy, czyli sicie. Sito może być wykonane z metalu albo włókien sztucznych, a jego oczka najczęściej mają średnicę rzędu 40 mikrometrów. Siatka sitodrukowa powlekana jest światłoczułą emulsją, na której odwzorowuje się drukowany wzór. Następnie emulsja jest naświetlana, a fragmenty z naniesionym wzorem, które nie zostały utrwalone, są wypłukiwane. Po wyschnięciu siatka jest gotowa do drukowania. Farbę nanosi się ręcznie lub – częściej – z wykorzystaniem pras sitodrukowych.

Offset to technika pośrednia, w której wzór przenoszony jest na podłoże poprzez system cylindrów. Matrycą jest tutaj blacha aluminiowa, znajdująca się na cylindrze formowym. Cylinder ten jest najpierw nawilżany przez wałki wodne, a następnie pokrywany jest farbą również przez odpowiednie wałki. Wzór przekazywany jest na podłoże za pomocą cylindra pośredniego, pokrytego gumą, z zaangażowaniem cylindra dociskowego. Opisana technika to tak zwany offset wodny, wykorzystujący właściwości hydrofobowe farb olejnych i hydrofilne drukowanych powierzchni. Z kolei w offsecie bezwodnym bazuje się na różnicach we właściwościach warstwy polimerowej i warstwy silikonowej tworzących formę drukową.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena