Każda firma zajmująca się sprzedażą, handlem, produkcją czy transportem, buduje lub wynajmuje magazyn. Jest to budowla, w której składowane są różnego rodzaju produkty. Magazyny mogą być mniejsze lub większe, mniej lub bardziej funkcjonalne, w zależności od składowanego towaru. Sprawdźmy czym charakteryzuje się magazyn.

Data dodania: 2017-01-24

Wyświetleń: 1196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowe informacje o magazynach

Na początku należy przytoczyć definicję magazynu. Jest to strefa przeznaczona do składowania i przemieszczania towarów na wydzielonym terenie, który może zajmować plac nieosłonięty, plac półosłonięty, część lub całą budowlę lub kompleks budowli magazynowych.

Przeznaczenie magazynu

Produkty, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce czy deszcz, składuje się na placach nieosłoniętych czyli składowiskach. By ochronić towar przed deszczem można zamontować wiatę. Jeśli natomiast składowany towar nie jest odporny na deszcz czy inne czynniki, najlepiej ulokować je w zamkniętych halach.

Magazyn jest zazwyczaj pomieszczeniem jednokondygnacyjnym, przypominającym prostokąt. Magazyny możemy podzielić w zależności od jego wielkości. Małe magazyny handlowe mają powierzchnię minimum 500m2 , natomiast wysokość strefy składowej jest do 7,2 m. W magazynach halowych, czyli o większej powierzchni składowania, ta wysokość nie przekracza 12 m. Ostatnią grupą są magazyny wysokiego składowania, gdzie ich wysokość może sięgać nawet 45 m. W takich magazynach regały stają się elementem konstrukcji. W tak dużych magazynach bardzo ważna jest logistyka magazynowa. Dobrze opracowany projekt magazynu pozwala na usprawnienie pracy urządzeń i pracowników oraz wpływa na bezpieczeństwo.

Wyposażenie

Na systemy magazynowe składają się urządzenia do składowania, środki transportu magazynowego oraz pomocnicze urządzenia magazynowe.

Do urządzeń do składowania możemy zaliczyć różnego rodzaju regały, stojaki, wieszaki, podkłady. Środkami transportu magazynowego mogą być m.in. wózki widłowe, przenośniki, suwnice, układnice. Pomocniczymi elementami magazynu służącymi do składowania mogą być kontenery, palety czy pojemniki.

Rodzaje magazynów

W zależności od rozwiązań techniczno-budowlanych, magazyny możemy podzielić na cztery grupy. Do pierwszej należą magazyny otwarte i są to place składowe. Kolejną grupą są magazyny półotwarte i do nich zaliczamy szopy i wiaty. Trzecia grupa to magazyny zamknięte. Przykładem takich magazynów są magazyny parterowe, wielokondygnacyjne, niskiego i wysokiego składowania. Ostatnia grupa to magazyny specjalne, w których przechowuje się nietypowy towar takie jak materiały wybuchowe i łatwopalne. Do ostatniej grupy zaliczane są także chłodnie do przechowywania owoców i warzyw.

Budując lub wynajmując magazyn, jego projekt musi być dopasowany do rodzaju towaru, który będzie w nim składowany. Nieumiejętnie zaprojektowany magazyn sprawi, że praca w nim będzie sprawiała więcej trudności i narazi właściciela na większe koszty. Funkcjonalny magazyn to taki, w którym praca przebiega szybko i bezpiecznie, bez większych komplikacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena