Przenośnik najczęściej jest wykorzystywany w magazynach, gdyż wpływa na wydajność i koszty magazynowania. Jest zaliczany do transportu bliskiego i pozwala na przemieszczanie określonych ładunków po określonym torze.

Data dodania: 2017-01-24

Wyświetleń: 1745

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przenośnik rolkowy i taśmowy - charakterystyka

Przenośniki, oprócz zastosowania magazynowego, są także wykorzystywane na placach budowy, gdzie także bardzo szybko można przetransportować np. gruz w inne miejsce. Przyjrzyjmy się jednak przenośnikom, które są montowane w magazynach. Istnieje wiele rodzajów przenośników, jednak najbardziej popularnymi są przenośniki rolkowe i taśmowe. Sprawdźmy czym się charakteryzują.

Przenośniki rolkowe, zwane też wałkowymi, są wykorzystywane do przemieszczania ładunków stałych o zwartej budowie, mogą to być różnego rodzaju kartony, paczki, pojemniki, skrzynie, książki, deski, czyli wszystko co ma płaską podstawę lud dno użebrowane prostopadle do wałków.

Przenośnik rolkowy składa się z dwóch równoległych burt, w których prostopadle do nich znajdują się wałki, po których jest transportowany towar. Cała konstrukcja burt z rolkami jest umieszczona na podporach.

Przenośniki te możemy podzielić na trzy grupy: napędzane, nienapędzane, kumulacyjne.

Przenośniki wałkowe napędzane charakteryzują się tym, że przemieszczanie produktów odbywa się w sposób wymuszony przez obracające się wałki. Napędzanie wałków może odbywać się dzięki okrągłym paskom, łańcuchowi, paskom zębatym lub taśmie.

Przenośniki wałkowe nienapędzane, które zwane są też grawitacyjnymi, przemieszczają produkty przy pomocy siły grawitacji lub też dzięki wymuszeniu z zewnątrz, np. ręcznego.

Przenośniki wałkowe kumulacyjne są przeznaczone do płynnego transportu tj. kompensowania, przyspieszania, opóźniania materiału w płaszczyźnie poziomej. Taki system przyczynia się do maksymalnego wykorzystania powierzchni transportowej w ciągu produkcyjnym.

Przenośnik taśmowy to urządzenie o charakterze ciągłym. Ze względu na swoją budowę, może przenosić materiały drobne lub sypkie. Taki rodzaj przenośnika może być użyty w magazynach, liniach produkcyjnych, kopalniach kruszywa czy placach budowy. Większość przenośników taśmowych jest wyposażona w silnik elektryczny.

Taśma w takim przenośniku najczęściej wykonana jest z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa sztucznego lub z bawełny.

Istnieją różne rodzaje przenośników taśmowych, każdy spełnia inne funkcje. Na rynku możemy spotkać przenośniki napędzane linami lub łańcuchami, przenośniki wyposażone w taśmę z poprzeczkami, dzięki czemu można transportować  materiał pod różnymi kątami. Istnieją też przenośniki z taśmą przykrywającą nosiwo. Przenośniki mogą być także wyposażone w wykrywacz metali lub mierniki przepływu.

Przenośniki taśmowe mogą transportować materiał na wielokilometrowe odległości. Stosowane są zazwyczaj w sytuacjach kiedy transport kołowy jest utrudniony lub jest nieopłacalny.

Przenośniki od jakiegoś czasu są nieodłącznym elementem magazynów, hal produkcyjnych oraz wszędzie tam, gdzie trzeba przetransportować materiał z punktu A do punktu B. Przenośniki w znaczny sposób wpływają na bezpieczeństwo, jakość i szybkość transportowanych produktów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena