Organizując wesele dylematem jest, czy wybrać DJ'a, czy może zespół muzyczny. Postaram się przedstawić plusy i minusy każdego z rozwiązań.

Data dodania: 2008-09-03

Wyświetleń: 7780

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wesele zgodnie z tradycją jest huczną zabawą dla wszystkich zaproszonych gości. Jest to noc w czasie której każdy powinien się wybawić i wytańczyć. Wy, jako gospodarze i organizatorzy musicie w tym celu podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich będzie dobry wybór oprawy muzycznej zabawy weselnej.

Od dłuższego czasu na rynku pojawiają się DJ'e, albo prezenterzy muzyczni. Czym mogą oni skusić parę młodą? Kogo w takim razie wybrać? DJ czy może zespół?

Podstawowym rozgranicznikiem między tymi dwoma rodzajami działalności, jest sposób prezentowania muzyki. DJ/prezenter będzie ją odgrywał z płyt, bądź z plików na komputerze. Z jednej strony- dzięki temu mamy pewność, że piosenek tych będzie się miło słuchać. Wiemy, że będą to wykonania jakie znamy i lubimy, czyli oryginalne. Z drugiej strony jednak ktoś mógłby powiedzieć, że w ten sposób to on mógł sam je puścić, lub też posłuchać w domu.

Repertuar DJ’a zawsze będzie większy, bardziej rozbudowany niż zespołu na wesele. Ogranicza go tylko ilość płyt, które jest w stanie wziąć ze sobą, lub objętość dysku twardego. Dobry prezenter jest w stanie na życzenie puścić także mniej znane utwory.

Nie ma się także co oszukiwać, że babcie, dziadkowie oraz większość wujków i ciotek będą najpewniej kręcić nosem. Oni zazwyczaj są za tradycją. I to może nie rozumianą jako wiejska podpita kapela z dużymi brzuchami, rechocząca się przy każdej sprośnej zabawie do jakich zmuszają gości. Chodzi bardziej o to, że jest to jedna z niewielu okazji do posłuchania muzyki „na żywo”. Mają trochę racji...

Wiele osób organizując wesele musi niestety oszczędzić trochę pieniędzy. Koszty i tak są duże. Należy więc wspomnieć, iż DJ/prezenter jest o wiele tańszy od zespołu. Po pierwsze jest sam, a więc zarobionych pieniędzy nie musi dzielić na pozostałą część zespołu. Po drugie nie ma się co oszukiwać, iż mniej się męczy. Jego zadaniem jest tylko (albo aż) dobrze rozpoznać gości i puścić odpowiednią melodię. W związku z tym jego stawka to od 50 do nawet 150zł/h. Cena zależna od rejonu i samego DJ.

Zespół muzyczny(duet wokalny). Ich zadanie jest trochę trudniejsze. Muszą oni opracować piosenki i odegrać/zaśpiewać na żywo. Niestety doświadczenie pokazuje, że z tym śpiewaniem różnie wychodzi, dlatego trzeba dobrze wybrać zespół (o czym w następnym artykule). Zakładamy jednak, iż potrafią oni śpiewać ;) W cenę wynajęcia takiego zespołu wchodzi więc :
- opłacenie każdego z muzyków;
- opracowanie repertuaru;
- wysiłek związany z ciągłym śpiewaniem/graniem
Więcej w osobnym artykule Za co płacicie zespołowi na wesele

Rozpiętość cenowa jest tutaj naprawdę wielka. Skromny duecik wokalny, który jednak może wspaniale zabawić ludzi może zagrać za 1000zł, albo i za 4000zł. Zespół weselny z rozbudowanym instrumentarium może zażyczyć sobie 10000zł. Tutaj tak naprawdę nie ma reguły. Trzeba dzwonić i pytać (ale o tym w następnym artykule).

Repertuar w tym przypadku jest ograniczony przez umiejętności wokalne i instrumentalne muzyków. Nie każdy głos pasuje do każdej tonacji, a i niektóre piosenki są bardzo trudne i ciężkie do opracowania. Potocznie mówi się, że zespół weselny powinien mieć w repertuarze przynajmniej 200 utworów. W porównaniu do Dj ta ilość to kropla w morzu.

Jak już wspomniałem prezenter puści utwór w tej wersji i wykonaniu jaką znamy i lubimy. Piosenki wykonywane na żywo zawsze będą się różnić od oryginału. Bądź to instrumentalnie, bądź głos będzie miał inną barwę, albo po prostu melodia będzie troszkę inaczej zinterpretowana. Nie jest to jednak wadą. Na weselach wręcz oczekuje się tego, gdyż ma to swój urok.

Zespół muzyczny, bądź duet wokalny jest w stanie zrobić wyprowadzenie pary młodej, czyli mówiąc prosto- zagrać pod domem. Akordeon, gitara, nawet zwykły keyboard znacznie umili i uatrakcyjni przejście pary młodej do samochodu.

Dodatkowym atutem jest to, że dobry zespół muzyków potrafi dołączyć do piosenek wykonywanych przez gości. Chodzi tu zwłaszcza o tzw. przyśpiewki weselne. Często jest tak, iż w przerwach któryś z wujków zaczyna śpiewać i wszyscy dołączają. Miło jest, gdy orkiestra zaczyna wtedy dogrywać, aby się łatwiej i milej śpiewało. Dj nie ma takich możliwości.

Pamiętajmy również o tym, że w związku z większą ilością wkładanego wysiłku, muzycy potrzebują przerw. Głos musi odpocząć, więc potrzebna jest chwila, gdzie można usiąść, porozmawiać chwilkę, napić się soku. Jakby się uprzeć, to prezenter może grać prawie na okrągło- z zespołem nie jest tak łatwo. Na szczęście na weselach goście także chcą mieć chwilę, aby porozmawiać i wypić (już niekoniecznie sok), więc przerwy nie przeszkadzają, o ile nie są za długie.
Czytając to co napisałem, można wywnioskować, iż muzykę na weselu powinien odgrywać DJ. Jest tańszy, nie ogranicza go repertuar, nie będzie fałszować (pozdrowienia dla śpiewających DJ’ow). Jest jednak jeden minus, który moim osobistym zdaniem dyskwalifikuje go jako sposobu zapewnienia oprawy muzycznej wesela. Nie jest to muzyka na żywo. Dlatego polecam wszystkim duety wokalne i zespoły muzyczne, a o ich wyborze już w kolejnym artykule.

Pozdrawiamy
Duet wokalny Baba Jaga
www.dwbabajaga.pl
Artykuł jest własnością serwisu www.dwbabajaga.pl i można go wykorzystywać tylko w niezmienionej formie wraz z linkiem do serwisu www.dwbabajaga.pl
Licencja: Creative Commons
4 Ocena