Projekt magazynu to nie tylko odpowiedni wybór powierzchni, ale także właściwe dopasowanie wyposażenia do funkcjonalności produkcji- począwszy od sposobów składowania- regałów magazynowych, transportowania produktów, a także logistyki wewnętrznej.

Data dodania: 2016-12-15

Wyświetleń: 1373

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projekty logistyczne. O czym pamiętać zakładając magazyn?

Powierzchnie magazynowe w wielu rodzajach przedsiębiorstw okazują się niezbędne. Jeśli nasza działalność wymaga utworzenia lub rozbudowy przestrzeni magazynowej, to pamiętajmy, że jest to bardzo poważna inwestycja, której skutki będą odczuwalne przez długie lata. Projektowanie magazynu jest bardzo istotną częścią prac. Zmiany w powstałym już obiekcie bywają często skomplikowane, nieopłacalne lub wręcz zupełnie niemożliwe.


 

Projektowanie magazynu to zadanie wieloetapowe, na które składają się liczne drobne prace. Musimy ustalić planowaną temperaturę magazynowania, zdecydować się na konkretną wielkość obiektu oraz jego ulokowanie na działce. Ważne jest, by już na początku prac podjąć decyzję, co do ilości i umiejscowienia ramp. Projektowanie magazynu to również stworzenie schematu budynku oraz strategicznego planu wnętrza obiektu. Warto już na etapie wstępnego projektu zaplanować, jaki sprzęt wykorzystamy w naszym magazynie i jak go rozmieścimy.


 

Jak więc widać, projektowanie magazynu to zadanie skomplikowane, czasochłonne, ale jednocześnie niezwykle istotne. Warto czynnie brać udział w pracach projektowych. Nie pozwalajmy wynajętemu architektowi na samodzielne podejmowanie wszystkich decyzji. Oczywiście, to on jest profesjonalistą, dla którego projektowanie magazynu nie jest nowością. Jednak to my będziemy latami korzystać z powstałego obiektu. Musimy więc mieć pewność, że w stu procentach spełnia on nasze potrzeby. Jednym z przykładów najczęściej projektowanych hal magazynowych są magazyny wysokiego składowania.

 

Bezpieczeństwo na hali magazynowej

 

Według najbardziej popularnej definicji magazyn wysokiego składowania to zamknięte obiekty, charakteryzujące się specyficznymi własnościami regałów. Są one nie tylko miejscem przechowywania artykułów, ale stanowią również konstrukcję nośną całego budynku. Dach i ściany stanowią jedynie element obudowy. Obiekty tego typu mają zazwyczaj kilkanaście metrów wysokości. Opierając się na normach budowlanych obiekty, które przekraczają 7 metrów wysokości uznawane są za magazyny wysokiego składowania.


 

Osoby pracujące na halach magazynowych powinny restrykcyjnie stosować się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Specyfika tego typu miejsc powoduje spore ryzyko powstania niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacji. O przepisach BHP należy myśleć już w momencie projektowania  budynków magazynowych. Niewłaściwie rozplanowane elementy magazynu, źle rozmieszczone regały, zbyt wąskie alejki, nieodpowiedniej wysokości podesty magazynowe, niewłaściwe oświetlenie oraz wiele innych błędów projektowych i budowlanych może stać się przyczyną złego funkcjonowania obiektu. Magazyn wysokiego składowania powinien być miejscem, który zapewnia bezpieczną, sprawną i komfortową pracę.


 

Najważniejsze aby wszystkie osoby przebywające w każdej części budynku miały łatwy dostęp do wyjść ewakuacyjnych. Trzeba również pamiętać o dostosowaniu budynku, do specyfiki składowanych materiałów. Zadbać o to by antresole magazynowe były właściwie zaprojektowane. Alternatywą dla podestów są także regały wysokiego składowania, których konstrukcja powinna być dodatkowo zabezpieczona oraz odciążona specjalnymi wspornikami. Należy wyposażyć magazyn we właściwe rampy i schody. Jednak przede wszystkim pamiętajmy, że wszelkie zasady BHP na nic się zdadzą, jeśli nie zadbamy o profesjonalne przeszkolenie pracowników i przekonanie ich do właściwych, bezpiecznych nawyków pracy.  

 

Jaki regał magazynowy wybrać?

Decydując się na wyposażenie hali magazynowej, powinniśmy na samym początku zdecydować, jaki regał magazynowy będzie najbardziej odpowiedni. Nie istnieje bowiem jeden rodzaj, który sprawdzi się dobrze w każdej sytuacji. Zależnie od planowanej powierzchni magazynowej oraz od rodzaju przechowywanych przedmiotów powinniśmy zdecydować się na inny regał. W jaki sposób wybrać ten najbardziej dla nas odpowiedni? Musimy dokładnie zapoznać się z obowiązującą ofertą. Przeanalizować nasze konkretne potrzeby i w sposób jak najbardziej przemyślany wybrać odpowiedni model.


 

Możemy zdecydować się na regał magazynowy automatyczny lub półkowy. Okazuje się, że nie zawsze ten najbardziej zautomatyzowany i jednocześnie najdroższy będzie wyborem właściwym. Oczywiście prawdą jest, że regały automatyczne są rozwiązaniem o wiele bardziej wygodnym i oszczędzającym czas. Jeśli jednak nasz magazyn jest niewielki, to może się okazać, że koszty inwestycji przewyższają ewentualne korzyści płynące z automatyzacji. Okazuje się, że w wielu przypadkach zwykłe półki zaciskowo-śrubowe w zupełności wystarczą.


 

Pamiętajmy również, aby dopasować rodzaj wyposażenia firmy do naszych możliwości finansowych. Głupotą byłoby inwestowanie w najdroższy dostępny na rynku regał magazynowy, jeśli miałoby to doprowadzić naszą firmę do utraty płynności finansowej. Warto stopniowo inwestować w rozwój przedsiębiorstwa. Pamiętajmy jednak, by zawsze decydować się na markowe produkty najwyższej jakości. Kiepski regał magazynowy może nie tylko utrudnić nam pracę, ale przede wszystkim może stanowić realne zagrożenie dla nas i naszych pracowników. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena