W łańcuchach dostaw bardzo ważnym ogniwem jest magazyn. Firmy coraz bardziej udoskonalają logistykę w gospodarce magazynowej, czyli kształtowanie przepływu materiałów w czasie i przestrzeni. Wymaga to wybrania odpowiedniej powierzchni magazynowej oraz jej wyposażenia.

Data dodania: 2012-09-18

Wyświetleń: 4483

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyróżniamy trzy różne rodzaje magazynów: otwarte, półotwarte i zamknięte. Magazyny otwarte, jak sama nazwa wskazuje są to najczęściej ogrodzone place, lub ewentualnie zadaszone place. Służą do składowania towarów odpornych na czynniki atmosferyczne, na przykład materiałów budowlanych, czy wyrobów stalowych. Magazyny półotwarte posiadają dach i jedną, dwie lub trzy ściany i służą do składowania produktów odpornych na zmiany temperatury ale wrażliwe na bezpośrednie warunki atmosferyczne. Najbardziej powszechne są magazyny zamknięte, które posiadają pełną budowę. Najbardziej nowoczesne są magazyny wysokiego składowania. Buduje się coraz wyższe magazyny, na coraz mniejszych powierzchniach, wykorzystując przy tym coraz bardziej wytrzymałe regały magazynowe. Najczęściej są wyposażone w zautomatyzowane manipulatory sterowane komputerowo. Wyróżniamy również magazyny specjalne, które składują określony rodzaj produktów na przykład: ciecze, towary sypkie i materiały pędne.

Na wydajność i szybkość przepływu towarów wpływa techniczne wyposażenie magazynów. Wyróżniamy różne rodzaje regałów magazynowych: regały półkowe, regały wspornikowe, regały paletowe, wjezdne i przepływowe. Regały półkowe najcześciej możemy spotać w małych magazynach. Przeznaczone są do składowania towarów w różnego rodzaju opakowaniach, produkty zazwyczaj układane są ręcznie lub za pomocą wózków widłowych. Regały wspornikowe natomiast są przeznaczone do składowania długich i ciężkich elementów dłużycowych. Dostosowywane są do konkretnego rodzaju produktu, przez odpowiedni rozstaw słupków i ilości podparcia. Obsługiwane są przez suwnice lub specjalne wózki boczne. Najbardziej popularnym typem regałów są regały paletowe. Posiadają miejsca na paletowe jednostki ładunkowe tak zwane gniazda regałowe. Regały paletowe najczęściej budowane są rzędowo i obsługiwane przez wózki widłowe. Dzięki temu możliwe jest składowanie dużej ilości towaru, przy zapewnionym swobodnym dostępie do gniazda regału. Ostatnim typem są regały przepływowe. Na całej swojej długości i wszystkich kondygnacjach posiadają przenośniki wałkowe lub krążkowe zamiast półek. Umożliwia to przetaczanie towarów, dzięki sile grawitacji. Regały przepływowe powalają bardzo efektownie wykorzystać przestrzeń magazynową, dzięki braku dróg transportowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena