Filc jest jednym z wyrobów włókienniczych o dość szerokim zastosowaniu. Powstaje on dzięki spilśnianiu, czyli łączeniu się włókien np. sierści zwierzęcej, w jednolitą masę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tzw. filcowi technicznemu.

Data dodania: 2016-11-09

Wyświetleń: 2078

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Filc techniczny - czym jest i do czego służy

Filc techniczny jak nie trudno się domyślić, jest raczej wykorzystywany podczas różnego rodzaju prac. Wykorzystuje się go głównie do wielu różnego rodzaju zastosowań przemysłowych. Swoją nazwę bierze również od tego, że jest bardzo wytrzymały, odporny na zgniatanie i rozciąganie.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów filcu technicznego jest filc techniczny wełniany. Bywa on również nazywany filcem technicznym filtracyjnym. Ten rodzaj filcu używany jest w wielu różnych działach przemysłu. Wykorzystuje się go między innymi, tworząc specjalne podkładki pod meble, uszczelnia się przy jego pomocy różne maszyny i urządzenia, czy wygłusza pomieszczenia.

Filc wykorzystywany jest również w przemyśle obuwniczym. Tam najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia wkładek do butów, czasami jednak wykonuje się z niego również inne elemnty buta. Filc techniczny bywa również wykorzystywany w przemyśle zbrojeniowym. Wyściela się nim m.in. hełmy żołnierzy, żeby były bardziej przylegające do głowy i wygodniejsze.

Jak wspomnieliśmy filc techniczny to głównie filc filtracyjny. Jak sama nazwa wskazuje, może on posłużyć nam również do filtracji. Wykorzystuje się go więc jako wkładki do filtrów. Bardzo dobrze filtruje on różnego rodzaju substancje.

Do jednej z odmian filcu technicznego, możemy także zaliczyć filc polerski. Tutaj również nie będzie niespodzianki, jeżeli napiszę, że służy on głównie do polerowania różnego rodzaju rzeczy. Tego rodzaju filc wykonany jest w stu procentach z naturalnych włókien, które nie zawierają, żadnych sztucznych domieszek. Jest to bardzo ważne, ponieważ włókna sztuczne, mogłyby przepalać się podczas tarcia, co stwarzałoby realne zagrożenie pożaru. Tego typu filc mocuje się do różnego rodzaju sprzętu polerskiego, takiego jak: szczotki polerskie, tarcze polerskie itp. Najczęściej za jego pomocą poleruje się metale, szkło oraz wybrane tworzywa sztuczne.

Jak widać filc oprócz swojego zastosowania dekoracyjnego i odzieżowego, posiada również wiele innych zastosowań technicznych. Jest to wbrew pozorom materiał bardzo cenny i przydatny w wielu różnych branżach. Warto mieć tego świadomość.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena