Każdy podmiot zobowiązany jest do prowadzenia księgowości. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Niezależnie od tego czy jest to spółka z o.o., czy spółka akcyjna czy też spółka partnerska. Wszystkie zdarzenia zachodzące w firmie muszą być ewidencjonowane na podstawie dowodów księgowych.

Data dodania: 2016-11-07

Wyświetleń: 1188

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Księgowość pełna, a księgowość uproszczona

Dlaczego księgowość jest taka istotna?

Księgowość to najważniejsze źródło informacji o firmie. Pozwala analizować podejmowane działania na przestrzeni lat i wybierać te, które przynosiły najwięcej korzyści. Właściwie prowadzona księgowość daje możliwość pełnej kontroli firmy. Rzetelne informacje pozwalają sprawdzić czy firma zmierza w stronę sukcesu, czy przeciwnie.

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaka księgowość powinna być prowadzona w jego firmie. Rodzaj prowadzonej księgowości ustalany jest odgórnie przez prawo. Chodzi tutaj głównie o wielkość osiąganego dochodu, który jest głównym czynnikiem decydującym o pełnej lub uproszczonej księgowości.

Czym różni się księgowość pełna od księgowości uproszczonej?

Poniżej znajdziesz kiilka słów na temat uproszczonej księgowości...

Księgowość uproszczona dostarcza podstawowych informacji na temat prowadzonej działalności. Głównym celem tej księgowości jest umożliwienie określenia zobowiązań podatkowych dla małych przedsiębiorców – obliczenie podatku.

Do form uproszczonej księgowości zalicza się:

Karta podatkowa – polega na płaceniu określonej i stałej kwoty co miesiąc. Wysokość uzależniona jest od ilości mieszkańców w miejscu wykonywania działalności, ilości     pracowników i rodzaju działalności.

Ryczałt ewidencjonowany – uproszczona forma płacenia podatku polegająca na tym, iż płacimy określoną stawkę podatku zależną tylko od przychodu.

Księga Przychodów i Rozchodów – prosty sposób obliczenia podatku, który polega na sumowaniu przychodów i kosztów oraz płaceniu podatku od różnicy – jeśli oczywiście jest na plus, bo przy stracie nic nie płacimy.


 

Uproszczona księgowość jest tania oraz łatwa w prowadzeniu. Jednak warto pamiętać o tym, że zakres informacji o firmie jest ograniczony.

Najwyższy czas na kilka słów o pełnej księgowości…

Pełna księgowość to rozbudowany oraz skomplikowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych służący do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu. Ten rodzaj księgowości pozwala stworzyć rzeczywisty obraz finansowy przedsiębiorstwa. Pełna księgowość wykorzystuje system podwójnego zapisu, w którym każda operacja musi pojawić się na dwóch kontach.

Zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych opisane są ściśle w ustawach i zbiorach zasad - Ustawa o Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Rachunkowości itp.

Pełna księgowość często jest utrudnieniem dla małych firm. Z jakiego powodu niektóre firmy zobligowane są do prowadzenia pełnej księgowości? Jeżeli dana forma prowadzenia działalności zakłada wydzielenie i zarządzanie odrębnym majątkiem oraz ma na celu zapewnienie właścicielom i ewentualnym kontrahentom dokładnej i szczegółowej kontroli nad tym majątkiem.

Podsumowując...

Pełna księgowość jest kosztowa oraz skomplikowana, ale dostarcza rzetelnych oraz szczegółowych informacji na temat firmy. Uproszczona forma księgowości jest łatwiejsza w prowadzeniu, jednak jej zakres informacji jest znacznie ograniczony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena