Wszyscy mamy jakieś marzenia i cele, które chcielibyśmy zrealizować. Kiedy skutecznie i systematycznie działamy na rzecz własnych planów, przynosi nam to wielką satysfakcję. Nie ma co ukrywać, że wszyscy lubimy widzieć konkretne efekty naszej pracy. Jednak często doświadczamy czegoś przeciwnego. Co zatem zrobić, żeby nasze działania były bardziej produktywne?

Data dodania: 2016-10-28

Wyświetleń: 1013

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skup się na priorytetach

Jak sam tytuł wskazuje, należy skupić się na priorytetach. Mimo wszystko nie zawsze oczywiste jest to, co należy do priorytetów. Prawdziwe będzie stwierdzenie, iż w wielu przypadkach ludzie ich nie posiadają. Skąd ten wniosek? Gdyby było inaczej, nie byłoby tylu problemów i bałaganu w życiu ludzkim. To właśnie brak sprecyzowania tego, co jest ważne i odseparowanie tego, co nieważne czyni w życiu zamęt. Można mieć naprawdę wspaniałe plany, lecz bez określenia priorytetów, które pomogą w ich osiągnięciu, nie zajdzie się daleko. W związku z tym pokrótce omówię tutaj, jak można uporządkować własne działania i skupić się na tym, co faktycznie jest istotne.

Czym są priorytety?

Szczerze powiedziawszy, ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, co do nich należy. A to z tego względu, że jako ludzie mamy różne cele i marzenia i wobec tego nie u każdego mogą one być takie same. Wszystko zależy od tego, co akurat dla każdego jest ważne w życiu. Jeśli natomiast są zbieżne, to mogą z kolei zajmować inne miejsca w hierarchii; mogą też się zmieniać, albowiem jako ludzie też się zmieniamy. Są one bardzo indywidualną kwestią, także zrozumiałe jest, że nie można przyporządkować priorytetów jednej osoby do drugiej. Byłby to raczej chybiony pomysł. Wiadomo, że ktoś, kto pragnie zrzucić zbędne kilogramy, ma zupełnie inną wizję odnośnie do tego, co jest dla niego ważne niż ktoś, kogo marzeniem jest posiadać dom albo odbyć podróż dookoła świata. Tak na marginesie – to tylko mały przykład. Niemniej tym, co je łączy, jest to, co dzięki nim osiągamy w życiu i jakie korzyści odnosimy, posiadając je. Szkoda tylko, że nie za wiele osób zdaje sobie sprawę z ich mocy i dobroczynnego wpływu na życie. Wiedzą to natomiast ci, którzy osiągają to, czego pragną. Żeby również dołączyć do grona tych ludzi, dobrze byłoby lepiej je określić i trzymać się ich. A to zrobić może już każdy. Jak?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że nie wszystko służy. To właśnie wcześniej wspomniany brak sprecyzowania tego, co ważne prowadzi do sytuacji, w których człowiek jest rozstrzelony, ponieważ nie czyniąc rozróżnień, doprowadza on do czegoś dla niego szkodliwego. Nie przedkłada rzeczy ważnych nad nieważne. I to powoduje, że zamiast zabierać się w pierwszej kolejności za rzeczy istotne i kierować się własną hierarchią priorytetów robi zazwyczaj wszystko na chybił trafił. Tym samym rezultaty jego poczynań i postawy życiowej są również niejasne. Kiedy ma się rzeczywiście poważny cel w życiu, nie może być mowy o zrealizowaniu go w sposób chaotyczny, czyli robiąc rzeczy niekoniecznie potrzebne i przybliżające do niego, jak i kierowanie się nastawieniem, które wprowadza jedynie bałagan. Żeby coś osiągnąć potrzeba dokładniejszego samookreślenia się oraz charakteru i woli. To wyzwanie, lecz każdy jest w stanie mu sprostać.

Określ własne priorytety

Na pewno jesteś osobą, która ma konkretny cel do osiągnięcia albo marzenie, które chce zrealizować. Na pewno pomocne będzie poświęcenie nieco czasu na przemyślenie, co pomoże Ci dostać się tam, gdzie pragniesz być – innymi słowy co musisz zrobić, aby Twój cel się urzeczywistnił. Jeśli dla przykładu prowadzisz biznes i chcesz, żeby lepiej prosperował i przynosił większe dochody, musisz zastanowić się nad tym, co zrobić, żeby go usprawnić. Być może będzie trzeba zainwestować w siebie i wybrać się na szkolenia związane ze sprzedażą lub podnieść swoje umiejętności interpersonalne. Albo jedno i drugie. A może Twoim celem jest jakaś wielka wyprawa i zwiedzenie świata? I w tym przypadku ważne jest dowiedzieć się, co będzie Ci potrzebne i przygotować się do niej. Oczywiście opisałem hipotetyczne sytuacje mające na celu jedynie wyjaśnić, w czym rzecz. Jest całkiem prawdopodobne, że masz inne zamiary, jednak ta sama zasada panuje wszędzie. Kiedy to będzie już sprecyzowane to trzeba zrobić kolejną rzecz. Jest nią wyeliminowanie wszystkiego, co pochłania Twój czas i energię, a nie daje Ci w zamian nic. To niezbędna procedura, albowiem jedną z rzeczy, jaka przyprawia człowieka o frustrację, jest brak czasu.

Zauważ, że ludzie narzekają na brak czasu. A wiesz, jaki typ ludzi robi to najczęściej? Robią to ci, którzy nie posiadają sprecyzowanych celów i priorytetów w życiu. To jest właśnie różnica pomiędzy osobami, które wiedzą, czego chcą a tymi, które nie mają pojęcia. Osoby ukierunkowane na realizowanie własnych celów nie zajmują się rzeczami nieważnymi, gdyż robienie rzeczy istotnych pochłania je całkowicie, zatem nie mają czasu na robienie tego, co nieważne. I dlatego nie poświęcają im uwagi. Interesujące, racja? Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku ludzi, którzy robią wszystko, lecz nie to, co powinni. Im zawsze brakuje czasu i „nie wyrabiają się ze wszystkim”. Gdyby tylko zaprzestali robienia „wszystkiego”, zyskaliby więcej czasu na robienie tego, co najważniejsze. I w tym miejscu pojawia się kolejne zadanie dla Ciebie. Sam musisz dokonać wnikliwej obserwacji czynności, które wykonujesz. Poobserwuj siebie i spójrz, co rzeczywiście przynosi Ci korzyści i efekty a co nie. Widzisz, ludzie mają tendencję do marnowania czasu przy czynnościach, które nie dają im niczego. To pochłaniacze czasu. Zaliczyć do nich można np. leżenie na kanapie ze wzrokiem mętnie wlepionym w ekran telewizora, bezcelowe surfowanie w Internecie, rozprawianie o sprawach mało istotnych itp. Założyć się można, że gdyby chociaż część z tych „obowiązków” sobie odpuścili albo znacznie ograniczyli, znalazłoby się automatycznie więcej czasu na prawdziwe priorytety. Do tego potrzebne jest jednak zrozumienie, że pragnąc osiągnąć zamierzony cel, należy dać mu czas, uwagę, energię i poświęcenie. To podobnie jak z inwestycją. Ona przynosi zysk wtedy, kiedy w pierwszej kolejności coś się od siebie daje. Także cel będzie daleko dopóty, dopóki człowiek nie uświadomi sobie, że musi zmienić nieco swoje podejście i dać coś od siebie. Chciałbym przy okazji nadmienić, że nie zamierzam do końca krytykować czynności, które nie stanowią priorytetów. Nie chodzi o to, że są one według mnie złe. Chodzi bardziej o to, że są wykonywane przez wiele osób w pierwszej kolejności, a to poważny błąd. Rzeczami mało istotnymi można się zająć jedynie wtedy, kiedy te ważniejsze zostały już zrobione. Priorytety ponad wszystko. I nie jest to tylko tani slogan. To poważna sprawa i wie o tym każdy, dla kogo priorytety stanowią świętość.

Zachęcam Cię do kierowania się w swoim życiu i codziennych obowiązkach priorytetami. Wynikać będą z tego dwie korzyści. Pierwsza – będziesz skupiony na robieniu najważniejszych rzeczy, które ostatecznie przyniosą Ci korzyści i dzięki którym osiągniesz cel. Druga – nie będziesz marnował czasu na coś, co i tak Ci nic nie da. Mogę Ci zagwarantować, że kiedy zaczniesz kierować się priorytetami i odpuścisz sobie zajmowanie się zbędnymi czynnościami, po jakimś czasie zaobserwujesz, jak bardzo niepotrzebne one były i zdziwisz się, jak mogłeś w ogóle poświęcać im czas i uwagę. W takim razie skup się na priorytetach. To dzięki nim będziesz bardziej ukierunkowany na robienie tego, co jest najbliższe Twemu sercu. I niechaj tak będzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena