To właśnie od tej decyzji uzależniony będzie wpływ podejmowanych decyzji na działalność, odpowiedzialność za jej prowadzenie, a także sposób rozliczania podatku i dzielenie zysku.
Jaki wybór ma przyszły przedsiębiorca?
Podejmując decyzję o wyborze formy prowadzenia działalności, przedsiębiorca powinien określić to, jaki chce mieć wpływ na funkcjonowanie swojej firmy. Otóż jeżeli np. przedsiębiorca chce samodzielnie decydować o wszelkich sprawach firmy i nie chce w tej kwestii musieć konsultować się z innymi osobami, wówczas powinien zastanowić się nad wyborem jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak należy pamiętać, iż w tym przypadku również koszty oraz inne obciążenia finansowe muszą zostać pokryte przez tego jednego wspólnika.
Przejdźmy jednak do konkretów, a mianowicie do tego, iż przyszły przedsiębiorca ma do wyboru następujące formy prowadzenia własnej działalności:
- spółkę jednoosobową,
- spółkę jawną,
- spółkę partnerską,
- spółkę cywilną,
- spółkę komandytową,
- spółkę akcyjną,
- spółkę komandytowo-akcyjną,
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Warto jednak pamiętać, że wybór najlepszej formy prawnej dla firmy jest uzależniony od opracowanego pomysłu na prowadzenie biznesu. Osoby, które nie boją się ryzyka i chcą szybko zacząć, powinny zastanowić się nad wyborem jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak po pewnym czasie, a mianowicie, gdy firma zacznie się rozrastać, należy porządnie zastanowić się nad zmianą formy prawnej.
Drugą ważną kwestią jest sposób finansowania firmy. Jeżeli przedsiębiorca myśli o tym, aby zaciągać kredyty oraz pożyczki, wówczas najlepszym rozwiązaniem okaże się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego? Otóż dużym plusem tej formy jest to, iż w przypadku niewypłacalności lub utraty płynności finansowej, majątek przedsiębiorcy pozostaje nienaruszony, a należności ściągane są jedynie z majątku spółki.
Podsumowując – przedsiębiorca rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi szczególną uwagę przywiązać do przeanalizowania wszystkich możliwych form prawnych, które przepisy polskiego prawa przewidują dla początkujących przedsiębiorców. Należy zapoznać się z wymaganym kapitałem zakładowym, formą prowadzenia księgowości oraz rozliczania się z urzędami, a także obowiązkami spoczywającymi na wspólnikach danej spółki.
Przedsiębiorco, powodzenia w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności!