Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest by powietrze, którym oddychamy, było czyste. Zazwyczaj mamy niewielki wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy na zewnątrz, jednak możemy zadbać o to, jakim powietrzem oddychamy wewnątrz budynku. Kluczem do tego jest zadbanie o drożną i czystą wentylację.

Data dodania: 2016-09-06

Wyświetleń: 838

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zadbaj o swoje kanały wentylacyjne!

Systemy wentylacyjne, zapewniające wymianę powietrza są obowiązkowym elementem każdego budynku. Sam fakt istnienia wentylacji, nie gwarantuje jeszcze, że powietrze w budynku będzie miało odpowiednią jakość. Żeby spełniało ono wymagane normy, należy dbać o to, by wentylacja była sprawna, czysta i zdezynfekowana. Inaczej w naszym powietrzu będą unosiły się niebezpieczne dla zdrowia związki, które mogą również powodować nieprzyjemny zapach wewnątrz.

Czyszczenie wentylacji można podzielić na kilka etapów.

1. Inspekcja

Na samym początku musimy ocenić stan higieniczny naszej wentylacji. Ocenie podlegają przede wszystkim centrala wentylacyjna oraz kanały wentylacyjne. Obecnie oceny dokonuje się zazwyczaj za pomocą specjalistycznych wizyjnych robotów, które wpuszcza się do szybu wentylacyjnego. Są one wyposażone w wysokiej rozdzielczości kamery, które umożliwiają doświadczonemu specjaliście ocenić stan wentylacji. Do innych metod oceny stanu wentylacji możemy zaliczyć m.in. pomiar zawartości pyłu na powierzchni kanału oraz pyłu zawartego w przepływającym powietrzu.

2. Czyszczenie

Gdy już wiemy, jak wygląda sytuacja, możemy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. Metod czyszczenia wentylacji jest kilka. Możemy je podzielić na czyszczenie na sucho oraz na czyszczenie na mokro.

Czyszczenie na sucho polega na szczotkowaniu kanałów wentylacyjnych za pomocą specjalnych szczotek, które odrywają brud od powierzchni i pozwalają go następnie usunąć. Często do tego celu używa się również sprężonego powietrza, które również bardzo dobrze sprawdza się do tego celu. W niektórych przypadkach do oczyszczenia wentylacji można użyć także specjalnego odkurzacza przemysłowego.

Czyszczenie na mokro to z kolei czyszczenie za pomocą pary wodnej oraz różnego rodzaju środków chemicznych. Dzięki temu nasza wentylacja będzie nie tylko czysta, ale także i zdezynfekowana.

Każda z metod ma swoje plusy i minusy i stosuje się ją w różnych sytuacjach. Jednak najlepsze rezultaty daje łączenie kilku metod. Należy bowiem pamiętać, o tym, że z pozoru czystej wentylacji nadal mogą czaić się niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, które jak najszybciej należy zdezynfekować przy pomocy specjalnych środków chemicznych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena