Przystępując do wyrobu domowej nalewki, musimy uzbroić się w: wysokiej jakości składniki (dobry alkohol z pewnego źródła!), cierpliwość i zapas wolnego czasu. Przyda się również zaplecze do pracy i praktyczny sprzęt.
Aby zrobić nalewkę potrzebujemy:
Dużego słoja/balona na wino – ze względu na dużą zawartość alkoholu i kwasy zawarte w owocach, w produkcji nalewek korzystajmy wyłącznie ze szklanych naczyń wyposażonych w szczelne zamknięcie. Odpowiedni będzie zarówno duży słój z zakrętką lub szklaną pokrywą z uszczelką, jak i gąsior z szerokim otworem.
Sitek i lejków – pomocne przy filtracji i rozlewie nalewki do butelek.
Wężyka do obciągu wina – za jego pomocą wygodnie zlejemy nalew znad osadu.
Noża, drylownicy, pojemników – proste kuchenne przyrządy ułatwią nam przygotowanie owoców do maceracji.
Długiej łyżki do mieszania nastawu
Filtrów do oczyszczania nalewu z resztek owoców, ziół i przypraw, możemy użyć np. tetry, ręcznika papierowego, filtra do kawy, worka filtracyjnego i bibuły filtracyjnej.
Alkoholomierza – bardzo przydatny podczas rozcieńczania alkoholu do odpowiedniego woltażu.
Butelek - do przechowywania nalewek najlepiej wykorzystać butelki monopolowe ze szczelną zakrętką, która zapobiegnie wietrzeniu alkoholu. Warto zaopatrzyć się też w butelki ozdobne, w które przelejemy nalewki przeznaczone na prezent.
Wyrób nalewek krok po kroku:
Przygotowanie składników
Owoce trzeba najpierw zebrać (ew. kupić), odrzucić nadgniłe lub niedojrzałe, umyć i odpowiednio rozdrobnić. Z kwiatów pozbywamy się małych żyjątek, resztek gałązek i zielonych ogonków. Czasami należy też oberwać same płatki lub wydrylować i odszypułkować owoce – co jest dość żmudną i niewdzięczną pracą.
Maceracja w alkoholu
Do maceracji (rozmiękczenia surowców w celu wydobycia substancji smakowo-aromatycznych) używamy wódki lub spirytusu o mocy od 40 do 70%. W niektórych przepisach spotkamy się z maceracją w innych trunkach, np. brandy, rumie czy miodzie pitnym. Przyjmuje się, że na 1 kg surowców zużywa się od 1 do 1,5 l alkoholu. Do maceracji świeżych owoców stosujemy spirytus 60-70%, z kolei do suszonych ziół wystarczy wódka 40%. Im bardziej soczyste składniki nalewu, tym mocniejszego alkoholu możemy użyć, choć nie przekraczamy woltażu 70%.
Zlewanie nalewu i syrop cukrowy
Po upływie przewidzianego czasu maceracji możemy zlać i przefiltrować nalew. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przystępujemy do dosładzania naszej nalewki. W tym celu możemy zasypać składniki cukrem i odstawić w ciepłe miejsce aż wytworzy się słodki syrop (1-2 tygodnie). Jeśli będziemy regularnie mieszać zawartością słoja, przyspieszymy rozpuszczanie się cukru. Do dosładzania nalewki możemy wykorzystać też przegotowany i odszumowany syrop z wody i cukru albo naturalny miód.
Łączenie nalewu z syropem, filtracja i rozlew do butelek
Uzyskany syrop łączymy z nalewem uzyskanym w wyniku maceracji (mocniejszy nastaw wlewamy do słabszego), a następnie filtrujemy całość. Opornie klarujące się nalewki warto oczyszczać etapami. Najpierw możemy wykorzystać lejek wyłożony gazą, która filtruje szybko, ale niedokładnie i nie wyłapuje najdrobniejszej frakcji. Potem przelewamy płyn przez coraz gęstsze filtry, dopóki nalewka nie osiągnie pożądanej przejrzystości. W przypadku przelewania przez filtr do kawy lub bibułę filtracyjną, oczyszczanie jest bardzo skuteczne, ale może trwać wiele godzin. Aby zapobiec ulatnianiu się alkoholu w czasie tego procesu, warto nakryć lejek lub sitko dopasowanym wieczkiem. Kiedy nasz trunek zyska klarowność, możemy przelać go do przygotowanych butelek i ozdobić ciekawą etykietą. Nalewka powinna dojrzewać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, przez okres 3-6 miesięcy, w niektórych przypadkach nawet kilku lat. Oczywiście gotową możemy wypić już następnego dnia, jednak dopiero długotrwałe dojrzewanie wydobywa złożony i pełny bukiet aromatyczno-smakowy trunku.