0
głosów
- +

Jak napisać swoją pierwszą powieść artykuł jest promowany

Autor:

Aktualizacja: 11.07.2016


Kategoria: Kultura i Sztuka / Pisarstwo


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 530 razy czytane
  • 1 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

To jest najczęstsze pytanie jakie początkujący pisarze wpisują w Google. Oto nakazy i zakazy, czyli co musisz zrobić, aby zacząć pisać książkę.


To jest najczęstsze pytanie jakie początkujący pisarze wpisują w Google. Czy piszesz pierwszą powieść czy piątą, pisząc wymagane jest skupienie, planowanie, motywacja i dyscyplina. Oto nakazy i zakazy, czyli co musisz zrobić, aby zacząć pisać książkę.

Gdy piszesz swoją pierwszą powieść, wykonaj następujące czynności:

Zaplanuj i zorganizuj swoją książkę i czas

Pisanie książki jest średnio do długoterminowym projektem (chyba, że jesteś jednym z tych nielicznych pisarzy, którzy piszą książki w zaledwie kilka tygodni). Jeśli nie chcesz przeciągać pisania, planowanie jest niezbędne. Planowanie ma sens ponieważ pomoże ci uniknąć tzw. blokady twórczej.

Aby rozpocząć planowanie swojej książki należy wyznaczyć termin ukończenia pierwszego projektu. Tutaj możesz wypracować ile słów dziennie chcesz napisać. Jeśli na przykład dasz sobie rok na napisanie książki i codziennie będziesz pisać po jednej stronie to twoja powieść będzie miała 365 stron. Jeśli chcesz napisać standardową powieść o długości 80 000 do 100 000 słów to dziennie wyjdzie ci 220 do 280 słów. Jeżeli spojrzysz na to w ten sposób, to całkiem możliwe, że napiszesz książkę w rok lub krócej – to zależy ile czasu masz na pisanie.

Staraj się mieć strukturę powieści napisaną na papierze, tak, aby mieć jasny plan tego nad czym będziesz pracować. Jeśli już masz kontur historii jaką chcesz opisać to tym lepiej bo w ciągu tygodnia lub miesiąca planowania powieści pisanie będzie łatwiejsze. Dlaczego? Bo cały czas chodzi o zaplanowanie, w bardzo krótkim czasie możesz stworzyć pierwszą scenę (np. twój bohater odbiera tajemniczy list od króla, zaczyna tworzyć armię, aby bronić wioski). I tego się trzymasz – to jest twój zarys. Ale jeżeli nie masz pewności jak zarys powinien wyglądać, spróbuj tej metody:

METODA #1. Zorganizuj badania i trzymaj je w widocznym miejscu.

O co chodzi? A mianowicie, jeśli piszesz o nieznanym miejscu to warto zaglądnąć do Internetu, aby dowiedzieć się o tym miejscu czegoś więcej, np. o zabytkach, architekturze lub jego naturalnym środowisku. Zbadaj teren i zanotuj to. Zanotuj każde miejsce ze swojej powieści, ale możesz też tworzyć wymyślone miejsca. Chodzi o to, aby zbadać dokładnie to miejsce, o którym będziesz pisać. Na przykład: „Cape Town, Republika Południowej Afryki, centrum turystyki, region uprawy winorośli, etnicznie i kulturowo zróżnicowane.” Itp. Rozumiesz? Biorąc pod uwagę miejsca, motywy, postacie i inne elementy swojej powieści miej na uwadze szczegóły, które przeniesiesz w fikcyjny świat do życia.

METODA #2 . Prowadź wykaz pomocnych pytań

Jeśli jesteś szczególnie nastawiony na opisywanie natury w swojej książce to jednocześnie możesz zagubić się w opisywaniu dalszej sceny i możesz stracić z oczu cały kontekst, czyli to jak to będzie czytane jako całość. Z drugiej strony, jeśli zależy ci na całości, a nie na poszczególnych postaciach, motywach czy scenach to powieść może być chaotyczna. Nie jest to katastrofą ale jednak lepiej zachować równowagę w pisaniu i w tym właśnie pomoże ci wykaz pomocnych pytań. Oto przykładowe pytania: czy czytelnik może zobaczyć, powąchać mój fikcyjny świat oczami wyobraźni? Czy jestem na tyle oryginalny? Chodzi o to, że każdy czytelnik jest inny i zupełnie inaczej będzie odbierał opisywany świat książki dlatego należy zachwycić czytelnika. Czy opisywana scena jest jasna dla czytelnika dlaczego zachodzi zdarzenie x? upewnij się, że w opisywanej historii, wydarzeniu zachodzi przyczyna i skutek oraz czy postacie są interesujące. tworzenie zbyt dużej ilości intryg i szczegółów może spowodować, że wyobraźnia czytelnika ulegnie zablokowaniu i wtedy nic z tego nie będzie rozumiane, niemniej książka może okazać się nieciekawa.

Pisz codziennie, nie miej jednego dnia przerwy

Autor Steven Raichlen w jednym ze swoich postów dla Writer’s Digest jak napisać pierwszą powieść napisał: „Sekretem do napisania powieści – lub jakiejkolwiek innej książki – jest pisanie. Może okazać się, że wcale nie będziesz pisać elegancką prozę. Ale ważne jest, aby zachować dyscyplinę. Złe pisanie w końcu prowadzi do dobrego pisania i w końcu do dodania stron, rozdziałów i jest gotowa powieść.”

Pisz codziennie, nawet wtedy, kiedy najmniej masz na to ochotę. Jeśli nie czujesz się w nastroju do pisania, twój tekst może być przymusowy, nieświeży i nie warto go trzymać. Ale mimo wszystko pisz, niczego nie kasuj bo później może okazać się, że wcale nie jest tak źle ale po prostu tekst będzie wymagał małej korekty.

„Nie mam czasu na pisanie” – jest to jeden z najczęstszych powodów wśród pisarzy. Pierwsze pisanie powieści jest wyzwaniem dlatego podziel pisanie na mniejsze jednostki. Przecież nie musisz godzinami ślęczeć nad kartką papieru i pisać. Wystarczy, że systematycznie codziennie przez 15 minut będziesz pisać. A zobaczysz, że twój tekst będzie coraz lepszy.

Nieracjonalna lista powodów, aby pisanie odkładać na bok

Niestety początkujący pisarze znajdują niekończące się powody, dla których mówią: „nie mam czasu”, „moje pisanie jest do bani” – to są najczęściej dwa spotykane powody. Susan K. Perry kiedy pisała swoją pierwszą powieść mówiła: „Chwila nieuwagi jest potężna. Pisarze słyną z wymyślania różnych powodów, aby nie pisać, w tym pilną potrzebę śledzenia kogoś na Twitterze, przeglądania starych plików, które już i tak zostały zapomniane; czyszczenie drukarki z kurzu.”

Jeśli piszesz swoją pierwszą powieść (lub drugą, trzecią lub czwartą) notowanie wątpliwości jest bardzo pomocne w procesie odsuwania na bok tychże wątpliwości. Zanotuj swoje odkrycia, to co najbardziej odrywa cię od pisania i kiedy sporządzisz sobie taką listę to od razu będziesz wiedzieć, żeby owe wątpliwości odsuwać na bok i zająć się najważniejszym zadaniem: skończeniem książki.

Gdy piszesz swoją pierwszą powieść, NIE wykonuj tych czynności:

Stale zmieniasz zdanie na temat swojej historii i ciągle zaczynasz od nowa.

Musisz oprzeć się pokusie rezygnacji z pierwotnej wersji powieści na „lepszą” historię. Lepiej będzie jeśli uzyskasz pomoc od innych autorów dzięki forum internetowego lub od trenera od pisania niż ciągle zaczynać od nowa. Dużo ryzykujesz jeśli będziesz tak postępować. Kiedy ciągle będzie ci się wydawać, że twój tekst jest beznadziejny i ciągle będziesz zaczynać od nowa to w ten sposób przez kolejne 20 lat będziesz pisać powieść. Bądź zdyscyplinowany i kończ to co zostało zaczęte.

Nie doceniasz tego, co ci jest potrzebne, aby napisać książkę.

Niektórzy pisarze mają wizje i aspirują do opublikowania książki za pierwszym razem, od samego początku chcą być uznani za wspaniałych pisarzy. I może rzeczywiście tak jest, ale i tak jestem tego zdania, że pisanie wymaga ciężkiej pracy i wytrwałości, aby przejść do etapu składania i wydania książki. Pisanie swojej powieści oznacza konieczność znalezienia strategii i utrzymania:

Motywacji

Dyscypliny

Skupienia

Kierunku

Pewności w historii

Są to wszystkie istotne aspekty, które pomogą ci w napisaniu książki, ale to jest też nasze zadanie, żeby pomóc ci w utrzymaniu tych pięciu wyżej wymienionych rzeczy.

Skupiasz się na budowaniu swojego świata z wyłączeniem istotnych relacji.

Tutaj będziemy przestrzegać cię przed koncentrowaniem się tak bardzo na części opisowej bo w ten sposób zaniedbasz stworzenie żywych relacji między postaciami.

Przekonująca powieść to nie stworzony świat szczegółów – tu chodzi o relacje. Podczas gdy fikcyjny świat pobudza zmysły czytelnika, relacje w twojej książce zakotwiczają uczucia czytelnika, a więc to pozwala zainwestować coś w życiu twoich bohaterów. Chodzi o to, że poprzez stworzenie relacji między postaciami, angażujesz czytelnika w poznanie twojej historii. I o to chodzi.

Zmieniasz wszystko to co wcześniej do siebie pasowało.

Czasami początkujący pisarze uczą się, że w pierwszej kolejności umieszczają zdarzenie, żeby wzbudzić zainteresowanie. Okay, ale zamiast wymyślać główne zdarzenie wystarczy spisać osobno wszystkie zdarzenia z powieści, a dopiero później połączyć je. Czyli nie musisz pisać w kolejności zdarzeń, w późniejszym etapie je połączysz kiedy będziesz mieć jaśniejsze poczucie, że będą one do siebie pasowały. To pozwoli upewnić cię, że niepotrzebne sceny po prostu zostaną wyłączone, usunięte.

Mówisz czytelnikowi wszystko o swojej postaci w pierwszym rozdziale.

Kiedy pierwszy raz spotykasz człowieka, to jest on dla ciebie tajemnicą, prawda? Tak samo dzieje się z bohaterem. Dopiero z czasem czytelnik odkrywa kim jest bohater bo fabuła przedstawia przekonania bohatera,, co lubi, czego nie lubi, jakie ma wartości, jakie ma ulubione powiedzenia, wyrażenia. Jeśli ze szczegółami zaczniesz opisywać swojego bohatera, jego charakter, uczucia, lęki, przekonania – to czytelnik będzie mieć bardzo mało powodów, aby lepiej poznać postać.

A więc pamiętaj o tym co robić, a czego nie robić podczas pisania książki, wtedy proces pisania stanie się o wiele bardziej szybszy i jak to się mówi:  wszystko pójdzie gładko :)

Napiszmy razem książkę

http://dlapisarzy.weebly.com


Podobał Ci się artykuł?
0
głosów
- +

Brak polemik/poparćPodobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.
Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij