Nadchodzące lato zachęca do niezliczonej liczby aktywności na świeżym powietrzu. Niestety, organizm nieprzyzwyczajony do ruchu jest narażony na kontuzje. Z pomocą przychodzi nam wtedy fizjoterapia.

Data dodania: 2016-06-20

Wyświetleń: 852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ABC fizjoterapii

Nadchodzące lato zachęca do niezliczonej liczby aktywności na świeżym powietrzu. Mamy ochotę wyrwać się z rutyny bezruchu i wziąć udział w wyścigu o zgrabną sylwetkę na wakacje. Niestety, organizm nieprzyzwyczajony do ruchu jest narażony na kontuzje – nierozgrzane ciało, przeciążenie podczas ćwiczeń, wcześniejsze urazy mogą łatwo przyczynić się do powstania kontuzji. Z pomocą przychodzi nam wtedy fizjoterapia.

Fizjoterapia – dla kogo?

Jest ona wsparciem nie tylko dla sportowców i osób aktywnych, ale także dla tych, którzy mają problemy z rwą kulszową, bólami lędźwiowymi i pooperacyjnymi czy też z mięśniami lub stawami. Zadaniem fizjoterapii jest zatrzymanie rozwoju tych chorób oraz pomoc przy powrocie do prawidłowej sprawności fizycznej po przebytych urazach. Fizjoterapia zapobiega również dolegliwościom bólowym ze strony układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego. Jesteśmy na nie narażeni zwłaszcza przez siedzący tryb życia, a także wzmagający napięcie ciągły stres. 


Na czym polega?

Fizjoterapia powszechnie kojarzy się z masażami. Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Wszystko odbywa się za sprawą oddziaływania na konkretne mięśnie i tkanki miękkie, w wyniku czego dochodzi do przyspieszonych procesów regeneracyjnych. Do najpopularniejszych metod leczniczych należy trening funkcjonalny, kinezyterapia, metoda McKenzie, PNF, terapia manualna, kinesiology taping oraz wspomniane wcześniej masaże.

Rodzaje – jest w czym wybierać

W przypadku treningu funkcjonalnego ćwiczenia są dopasowywane do rodzaju wykonywanej pracy oraz codziennych czynności. Kinezyterapia z kolei jest przeznaczona dla osób z niedomaganiem układu ruchowego, a także dla tych, którzy są po operacji lub cierpią z powodu nieustępującego bólu kręgosłupa. Metoda McKenzi polega na zidentyfikowaniu przyczyny bólu kręgosłupa z wykorzystaniem wywiadu oraz przeprowadzenia określonych badań. Dopiero w dalszym etapie możliwe jest sprecyzowanie metod leczenia, programu profilaktycznego oraz zaprezentowanie indywidualnych ćwiczeń - mówi Magdalena Zygmańska z Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. Inną techniką jest PNF, której istotę stanowi bazowanie zarówno na zdrowych, jak i chorych partiach ciała. W ten sposób, gdy osłabione mięśnie zaniemogą, organizm będzie czerpał z nadwyżki tych silniejszych.

Masaże – nie dla każdego

Terapia manualna nakierowana jest na działania mające wesprzeć mięśnie, stawy, więzadła i struktury torebkowe przy pomocy ćwiczeń, masaży poprzecznych lub funkcyjnych, manipulacji, mobilizacji stawowej, rozciągania mięśni, a także ortopedycznej terapii manualnej. Z kolei stymulowanie naskórka z wykorzystaniem bawełnianych i elastycznych plastrów nosi nazwę kinesiology tapingu. Jeśli chodzi o masaże, zalecane są te lecznicze, odchudzające oraz relaksacyjne, jednakże należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do nich jest np. ciąża, gorączka, gruźlica kości, krwiaki, nadciśnienie, nerczyca, stany zapalne, problemy z krzepliwością, zmiany skórne o ropnym charakterze oraz żylaki.

Należy pamiętać, że leczenie z wykorzystaniem fizjoterapii jest indywidualnie dopasowywane w zależności od dolegliwości pacjenta. Bywają sytuacje, że po pierwszym zabiegu ból się nasila. Nie ma jednak powodów do obaw jeśli poddajemy się fizjoterapii u dobrego specjalisty. Istotne jest przemyślane leczenie. Cały proces wracania do zdrowia powinien bazować na serii zabiegów, które przyniosą nam ulgę i pozwolą na nowo rozluźnić się naszemu ciału.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena