Dolegliwości związane z bólem głowy odczuwa nawet 90 procent społeczeństwa, z czego 75% dotyczy przypadłości typu napięciowego. Leczenie środkami farmakologicznymi i diagnostyka schorzenia pochłaniają ogromną ilość pieniędzy, mimo iż nie zawsze przynoszą pozytywne skutki. Z tego też powodu warto zainteresować się innymi metodami łagodzenia dolegliwości, np. związanymi z fizjoterapią.

Data dodania: 2022-08-27

Wyświetleń: 472

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy fizjoterapia może pomóc w napięciowym bólu głowy?

Czym jest napięciowy ból głowy?

Różnorodność pochodzenia bólów głowy można podzielić na pierwotne (tkwiące w głowie) oraz wtórne (stanowiące odpowiedz na alergię lub inną chorobę). Rodzaj napięciowy zalicza się do typu pierwszego, związanego z uczuciem ciążenia, często obejmującego całą część ciała. Może występować codziennie, jako chroniczny ból o lekkim nasileniu lub epizodyczny, związany ze stresem, wysiłkiem, czy też zmianami żywieniowymi. Dolegliwości towarzyszy również tkliwość, która może dodatkowo rozprzestrzeniać się na szyję, ramiona i kark. U pacjentów cierpiących na ból głowy mogą dodatkowo pojawić się wady postawy np. nierówne ustawienie miednicy, asymetryczna pozycja łopatek i barków, różna długość kończyn, czy też problemy w obrębie narządów żucia (stawów skroniowo-żuchwowych).

Jakie są przyczyny napięciowego bólu głowy?

Możliwymi przyczynami napięciowego bólu głowy mogą być problemy z punktami spustowymi, odwodnieniem organizmu, skróceniem struktur łącznotkankowych, uszkodzeniem lub urazami odcinka szyjnego (nawet bardzo dawnymi), zaburzeniem snu, nawykowym zaciskaniem zębów, zaburzeniami emocjonalnymi, dolegliwościami ortodontycznymi, a także problemy związane z niepokojem i stresem, zarówno długotrwałym, jak i występującym chwilowo. Ze względu na złożone czynniki stresogenne pacjent może odczuwać nie tylko pogorszenie się nastroju, ale również obniżenie jakości życia, co owocuje wycofaniem się z życia społecznego, zaprzestaniem uprawiania sportu, zaburzeniami snu, zaburzeniami łaknienia, czy też ograniczeniem spotkań z rodziną i ze znajomymi. W takim przypadku oprócz tradycyjnego leczenia warto skorzystać z terapii psychologicznej.

Jak można leczyć napięciowy ból głowy?

Dolegliwości związane z napięciowym bólem głowy najczęściej są leczone poprzez stosowanie środków farmaceutycznych. Jednak mimo postępu medycyny nie zawsze one działają, dlatego też warto szukać innych rozwiązań. Jedną ze skutecznych metod jest fizjoterapia, polegająca na masażu w obszarze podpotylicznym, a także obejmująca kark, skronie i szyję, przynosząca efekty już po pierwszej sesji. Za szczególnie skuteczne zabiegi uważa się terapię manualną wykorzystującą techniki mobilizacji odcinka szyjnego, rozluźniania mięśniowo-powięziowego, łagodnego rozciągania punktów spustowych oraz ćwiczenia związane z relaksacją całego odcinka szyjnego. Skuteczność takiej fizjoterapii wynika z rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni promieniujących do czaszki oraz jednoczesnego ingerowania w obszar głowy i szyi, który to zwiększa miejscowe ukrwienie oraz drenaż płynów. Dodatkowo fizjoterapia redukuje napięcie i stres, będąc bezpieczną alternatywą dla leczenia środkami farmakologicznymi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena