Ból mięśni może być spowodowany przez urazy, napięcia, przeciążenia, a nawet infekcje. Nieprzyjemne dolegliwości obejmują różne partie ciała, np. plecy, łydki, ramiona czy okolice szyi. Jak poradzić sobie z bólem mięśni w zależności od czynnika, który go wywołał?

Data dodania: 2021-09-27

Wyświetleń: 566

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ból mięśni – co warto zastosować?

Leczenie bólu mięśni powinno być dostosowane do przyczyny dolegliwości

Zanim wybierze się określoną metodę łagodzenia bólu mięśni, należy ustalić źródło problemu. Tylko w ten sposób można skutecznie ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości albo całkowicie je wyeliminować. Znając przyczynę bólu mięśni, należy dostosować do niej metodę radzenia sobie z problemem. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z farmaceutą bądź lekarzem.

Chłodzenie lub rozgrzewanie obolałych miejsc

W przypadku bólu mięśni spowodowanego urazem mechanicznym, dobrym pomysłem okaże się przykładanie do obolałego miejsca chłodnego okładu. To doraźne rozwiązanie, które przyniesie tymczasową ulgę w dolegliwościach, ale nie zastąpi konsultacji z lekarzem. Zimny okład można przygotować, zawijając kostki lodu w ręcznik. W aptekach dostępne są również specjalne chłodzące kompresy czy żele. Schładzanie obolałego miejsca jest wskazane, gdy występuje stan zapalny. W przypadku bólu związanego z zapaleniem nie zaleca się natomiast stosowania ciepłych okładów czy aptecznych produktów rozgrzewających.

Jeżeli bóle mięśniowe nie wynikają ze stanu zapalnego, lecz są spowodowane przeciążeniem czy nadmiernym napięciem, można zdecydować się na rozgrzewanie bolących miejsc. Ciepłe okłady, termofor, plastry rozgrzewające, światło podczerwone, gorący prysznic lub kąpiel – wszystkie wymienione sposoby pomogą złagodzić przykre dolegliwości i zadziałają odprężająco.

Środki farmakologiczne na ból mięśni

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne można stosować w przypadku bólu mięśni wynikającego z doznanego urazu, pojawiającego się w przebiegu infekcji (np. grypy) albo będącego następstwem schorzenia o charakterze zapalnym (dawki i częstotliwość ich stosowania ustala wówczas lekarz). W leczeniu dolegliwości bólowych oraz ich przyczyny często wykorzystuje się dostępne bez recepty preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wyróżnia się wśród nich środki do stosowania miejscowego (takie jak maść na ból mięśni) oraz te, które przyjmuje się doustnie, jak np. tabletki z ibuprofenem czy ketoprofenem.

Na ogół nie zaleca się długotrwałego zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wskazaniem do długoterminowego stosowania tego typu środków może być jednak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie mięśni czy fibromialgia. Jeżeli ból mięśni trwa dłużej niż 5 dni albo trudno określić jego przyczynę, należy skontaktować się z lekarzem. Wywiad z pacjentem i badanie fizykalne pomoże ustalić źródło problemu i dostosować do niego metody leczenia.

Fizjoterapia

W przypadku bólu mięśni pomocna okazuje się także fizjoterapia. W łagodzeniu przykrych dolegliwości wykorzystywane są m.in. takie metody jak terapia manualna (w tym masaż), TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów), kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne różnych części ciała) czy kinezyterapia (jej zadaniem jest leczenie ruchem). Wspomniane rozwiązania pomagają z jednej strony leczyć bóle mięśni, a z drugiej – zapobiegać ich występowaniu.

Bóle mięśni mają różne przyczyny. Mogą być rezultatem zbyt intensywnych ćwiczeń, ale też oznaką poważnej choroby. W przypadku bólu spowodowanego urazem, przeciążeniem czy infekcją pomocne okażą się środki przeciwbólowe dostępne bez recepty czy domowe sposoby łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak bóle utrzymują się przez dłuży czas albo przybierają na sile, warto udać się do lekarza, który zaleci określone sposoby leczenia, np. fizjoterapię czy farmakoterapię.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena