Następstw bólów kręgosłupa może być zaskakująco wiele. Mają one bowiem wpływ niemal na cały organizm. Współczesna medycyna dostarcza jednak wielu metod, które często w mało inwazyjny sposób pozwalają przynieść ulgę.

Data dodania: 2017-06-28

Wyświetleń: 481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdrowa po(d)stawa

Najczęściej popełniane błędy

Bóle kręgosłupa pojawiają się w następstwie m.in. nadmiernego i długotrwałego przeciążenia. Najczęściej wynika ono z nadwagi, nieprawidłowej pozycji przy siedzeniu lub leżeniu czy nieprawidłowego podnoszenia przedmiotów. W pozycji siedzącej pracuje aż 7 na 10 czynnych zawodowo Polaków, co oznacza, że spędzają w ten sposób około 2 tysiące godzin rocznie. Ten nienaturalny dla kręgosłupa układ obciąża go bardziej niż chodzenie czy stanie. W 2013 roku schorzenia kręgosłupa były przyczyną 22,7 mln dni absencji w pracy. Dlatego, w celu zapobiegania występowania dolegliwościom kręgosłupa w pracy, zaleca się wykonywanie krótkich przerw na ćwiczenia. Do najprostszych należy podnoszenie rąk w górę i rozciąganie kręgosłupa czy skręty na krześle w prawo i lewo przy utrzymywaniu kolan w jednej linii z biodrami.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów także może zaszkodzić naszym plecom, szczególnie gdy robimy to niepoprawnie. Przedmiot powinien znajdować się jak najbliżej ciała, a ręce powinny być równomiernie obciążone. Ważne, aby zmniejszyć odległość z jakiej sięgamy po daną rzecz. Niestety wiele osób nie przestrzega tych zasad, co powoduje, że borykają się z poważnymi dolegliwościami kręgosłupa, które starają się zwalczyć maściami lub zażywaniem tabletek przeciwbólowych. W przypadku poważniejszych schorzeń okazują się one skuteczne tylko przez krótki czas. W takich okolicznościach najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów i nowoczesnych metod leczenia, które oferują tylko najlepsze placówki medyczne.

Masz wybór

Wady postawy pojawiają się już u małych dzieci a nieleczone pogłębiają się, co znacznie wpływa na codzienne funkcjonowanie w dorosłości. Najpowszechniejszą z dolegliwości kręgosłupa wśród młodych pacjentów jest skolioza. Charakteryzuje się ona wygięciem kręgosłupa w 3 płaszczyznach, w skutek którego kręgosłup przypomina literę S, co powoduje zaburzenia równowagi tułowia i przesuwa środek ciężkości ciała. Może to skutkować m.in. pojawieniem się garbu i mocno wystającymi łopatkami. W leczeniu skoliozy, zarówno u dzieci jak i dorosłych, pomaga pływanie grzbietem oraz kraulem, ponieważ sprawia, że kręgosłup jest odciążony zachowując odpowiednią postawę. Inne ćwiczenia warto konsultować z fizjoterapeutą oraz lekarzem ortopedą. Możliwe także, że u osób z zaawansowaną wadą postawy, potrzebny będzie zabieg korekcji skoliozy. Zabieg ten wykonywany jest w celu usztywnienia objętego procesem chorobowym odcinka kręgosłupa.

Innym najczęściej występującym schorzeniem jest dyskopatia, która charakteryzuje się uszkodzeniami dysków. Są to krążki międzykręgowe otoczone pierścieniem włóknistym pełniące funkcję amortyzatora kręgosłupa. Do najczęstszych objawów dyskopatii należy rwący ból szyi i pleców, zaburzenia czucia czy osłabienie siły mięśni. W niektórych przypadkach potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście istnieje możliwość wybrania małoinwazyjnych metod, które szybko redukują ból i pozwalają stanąć na nogi. Jedną z nich jest oferowane w Certusie leczenie DiscoGelem, czyli żelowym implantem, który umieszcza się przezskórnie do jądra krążka międzykręgowego. Po około 3 godzinach pacjent może opuścić szpital, co stwarza warunki sprzyjające szybkiemu i trwałemu wygojeniu wypukliny oraz zapobiega zapadaniu się przestrzeni międzykręgowej w czasie.

Siła jedzenia

Dbając o kręgosłup nie wolno zapominać o prawidłowym odżywianiu, które wzmocni nasz układ kostny. Obok ruchu i leczenia u lekarza specjalisty, dieta jest jednym ze środków w walce z chorobami kości. Najpowszechniejszą chorobą kości jest osteoporoza, która prowadzi do zaniku tkanki kostnej. To z kolei naraża nas na liczne złamania. W Polsce cierpi na nią ponad 2 mln osób, a 9 mln jest zagrożonych jej wystąpieniem! By temu zapobiegać trzeba wzbogacić spożywane produkty w wartościowe źródło wapnia, które znajdziemy m.in. w przetworach mlecznych, takich jak jogurty czy kefiry. Bardzo ważne jest również dostarczanie organizmowi witaminy D, która wspomaga przyswajanie wapnia. Wielu lekarzy zaleca ją suplementować, natomiast do naturalnych źródeł występowania witaminy D zaliczamy jaja, masło, ryby czy kasze. Osteoporoza w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Z czasem pojawić się może garbienie i stopniowe zmniejszenie wzrostu. Niestety w wielu przypadkach, bo już u co 4 kobiety po 50., w przebiegu osteoporozy dochodzi do złamań kręgów. Jedną z metod leczenia, stosowaną w Certusie, jest kifoplastyka.  To małoinwazyjny zabieg polegający na przezskórnym podaniu cementu akrylowego bezpośrednio do trzonu kręgowego za pomocą specjalnej igły.

Kręgosłup jest elementem szkieletu, stanowiącym podporę dla całego ciała. Dzięki niemu możemy utrzymać prostą postawę oraz wykonywać codzienne aktywności ruchowe. Właściwa sprawność pozwala nam w pełni korzystać z jego funkcji, dlatego należy pamiętać by o niego dbać, a w razie dolegliwości jak najszybciej poradzić się lekarza specjalisty. Współcześnie istnieje bowiem wiele małoinwazyjnych metod leczenia, które umożliwiają szybki powrót do zdrowia. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena