Tradycyjne żarówki powoli zaczynają ustępować miejsca oświetleniu LEDowemu. Czyt to możliwe, ze za kilka lat LED całkowicie zdominuje rynek oświetlenia. Na to pytanie ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Warto jednak lepiej poznać technologie LED, żeby wiedzieć czym się charakteryzuje i dlaczego zdobyła tak dużą popularność.

Data dodania: 2016-06-09

Wyświetleń: 1055

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Oświetlenie LEDowe, za i przeciw

Największą zaletą oświetlenia LED jest jego wysoka efektywność i trwałość. Jak podają, niektóre źródła, oświetlenie LED potrafi działać nawet do 25 razy dłużej, od tradycyjnych żarówek. Jednak jak każda technologia ma ona również swoje wady. W poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze zalety jak i wady oświetlenia LED.

Jako pierwsza zaletę możemy wymienić, wspomnianą już wcześniej efektywność. Obecnie jest to najbardziej energooszczędne, źródło oświetlenia dostępne dla każdego człowieka. Ilość energii, która jest przekształcana w światło widzialne, czyli tzw. sprawność w przypadku LED wynosi nawet do 90%, natomiast zwykłe żarówki osiągają jedynie 10%.

Wśród zalet trzeba również wymienić, wspomnianą wcześniej trwałość. Oświetlenie LED świeci średnio od 5-7 lat. To 10 razy dłużej od żarówek halogenowych i aż o 25 razy dłużej niż żarówka tradycyjna. Mówiąc o trwałości należy wspomnieć również o ich wytrzymałości. Ponieważ są one odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy. Ich konstrukcja nie zawiera elementów, które podczas upadku lub innego rodzaju lekkich obrażeń mogłyby się uszkodzić i uniemożliwić działanie.

Wymieniliśmy tylko kilka głównych zalet oświetlenia LED, przejdźmy jednak na chwile do paru ich wad.

Pierwszą z nich może być stosunkowo wysoka cena, chociaż z biegiem czasu zaczyna ona maleć. Oświetlenie LED jest droższe od innych źródeł światła, jednak z roku na rok jego cena staje się coraz bardziej przystępna. Po za tym należy pamiętać, że tego typu oświetlenie działa nawet do 25 razy dłużej, przez co wyższa cena, tak naprawdę, często jest tylko pozorna.

Drugą z nich może być jakość światłą, która nie każdemu może przypaść do gustu. Chodzi o to, że obecnie większość oświetlenia ledowego, generuje tzw. światło zimne. I chociaż sprawdza się ono dobrze w niektórych warunkach w takich jak np. laboratorium, to nie każdemu będzie odpowiadło ono w domu. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do tzw. światła ciepłego, które generowane jest przez słońce i większość tradycyjnego oświetlenia. Na rynku powoli pojawiają się oczywiście LEDy, które generują światło ciepłe, jednak są one jeszcze stosunkowo drogie i nie każdy o nich wie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena