Kilka słów o różnicach między świetlówkami tradycyjnymi i ledowymi oraz jak przystosować oprawę do świetlówek LEDowych.

Data dodania: 2017-09-15

Wyświetleń: 641

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Świetlówka tradycyjna, a LEDowa

Tradycyjne świetlówki są funkcjonalnym i efektywnym źródłem światła, zwłaszcza w związku z unowocześnieniem technologii szczególnie w dziedzinie opraw oświetleniowych. W teorii świetlówki to nic innego jak lampy fluoroscencyjne z grupy lamp wyładowczych. W takich lampach promieniowanie nadfioletowe, które powstaje dzięki wyładowaniu elektrycznemu w parach rtęci o niskim ciśnieniu zmieniane jest w światło widzialne z pomocą luminoforu. Świetlówki LED jak nazwa wskazuje opierają się na diodach ledowych jako źródle światła. To jest zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami źródeł światła. Oba rodzaje mają podobne gwinty/mocowania oraz budowę zewnętrzną, rozmiar.

LEDy zwyciężają z klasycznymi świetlówkami jeśli chodzi o pracę w ujemnych temperaturach bez widocznej utraty strumienia światła. Sprawia to, że oprócz zastosowania w obiektach użyteczności publicznej powszechnie wykorzystuje się je na zewnątrz, w magazynach otwartych oraz chłodniach (więcej o barwach światła i ich zastosowaniach można przeczytać tutaj). Trwałość wynosi ok. 50 tys.godzin. Obecnie producenci wciąż pracują nad poprawą tego parametru, na rynku pojawiły się nawet świetlówki LED pracujące nawet 90 tys.godzin.

Jak zamontować świetlówkę LED?

Przejście z modelu tradycyjnej świetlówki na świetlówkę LED wymaga dostosowania oprawy. Jest to bardzo szybkie i proste.

Na początku odłączamy zasilanie oprawy.

Usuwamy z oprawy dławik i starter. Urządzenia możemy wykręcić z oprawy.

Sprawdzamy w jaki sposób poprowadzone jest zasilanie.

Patrzymy jaki typ zasilania jest zasadny w przypadku naszej świetlówki.

W przypadku zasilanych dwustronnie, do jednego gniazda prowadzimy 0, a do drugiego fazę.

W przypadku zasilanych jednostronnie, zmieniamy sposób zasilania tak, że przewody 0 i faza są podłączone do jednego gniazda uważając, aby nie doszło do zwarcia.

Osadzamy świetlówkę w gniazdach. Jeśli chodzi o jednostronne, wówczas do gniazda z przewodami osadzamy koniec świetlówki z tabliczką znamionową.

Sprawdzamy poprawność podłączenia.

Podłączamy zasilanie.

Jeśli nie czujemy się pewnie przy pracach elektrycznych najlepiej będzie poprosić elektryka o dostosowanie opraw do świetlówek LED.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena