Kilka podstawowych informacji, o których warto pamiętać podczas planowania budowy domu, dotyczących instalacji elektrycznej. Podpowiedzi co rozplanować, policzyć oraz jak ułożyć kable i przewody.

Data dodania: 2017-08-28

Wyświetleń: 1544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O czym pamiętać przy montażu instalacji elektrycznych?

Co zaplanować przed montażem?

Na początku powinniśmy określić, jakie urządzenia elektryczne planujemy mieć w domu i gdzie one będą się znajdować. Elektryk określi moc przyłączeniową, odpowiednio zaplanuje i wykona przebieg instalacji. Na surowym etapie budynku dobrze by było rozplanować liczbę zwykłych gniazd oraz włączników i wyznaczyć chociażby ich przybliżoną lokalizację. W przypadku nowej budowy warto dokładnie zaplanować rozmieszczenie elementów osprzętu elektroinstalacyjnego przed wykończeniem ścian. Pozwoli to uniknąć rozkuwania tynków lub innych wykończeń w celu wprowadzenia poprawek.

Jak ułożyć przewody elektryczne?

Przewody płaskie umieszcza się w płytkich bruzdach wyciętych w tynku. Wówczas przewody mocuje się uchwytami z tworzywa sztucznego (natomiast te 5-żyłowe mocujemy aluminiowymi blaszkami mocowanymi do ściany za pomocą małych kołków rozporowych). Druga opcja to poprowadzenie przewodów w płytkich bruzdach, ale w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego (peszel). Aby uniknąć błędów, przewody domowej instalacji elektrycznej należy układać w odpowiedniej odległości od krawędzi i drzwi, w linii poziomej lub pionowej nigdy po skosie. Minimalna odległość od poszczególnych krawędzi wynosi min. 10-15 cm. Przewody prowadzi się najczęściej punktowo (od gniazda do gniazda).

Podsumuwując...

Prawidłowe rozmieszczenie przewodów i osprzętu elektrycznego jest podstawą. Nie warto iść na skróty, układając przewody na szybko i nie przestrzegając zasad dobrej praktyki. Błędy wynikają z pozornych oszczędności na liczbie gniazd, obwodów i przewodów. Rozliczenie z elektrykiem zazwyczaj obejmuje wykonanie punktów elektrycznych, które kosztują od 30 do 50 zł. Jeżeli chcemy uniknąć nieporozumień, należy poprosić elektryka o wykonanie całego projektu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena