Technologia LED dostępna na tak szeroką skalę dla wszystkich ludzi pojawiła się stosunkowo niedawno. Zyskała ona jednak bardzo duże grono zwolenników. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej wadom i zaletom świetlówek ledowych.

Data dodania: 2016-11-03

Wyświetleń: 998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Świetlówki ledowe - wady i zalety

Jeżeli chcesz oświetlić jedno ze swoich pomieszczeń w domu lub mieszkaniu warto zastanowić się nad zakupem kilku świetlówek ledowych. Poniżej kilka za i przeciw, które pomogą ci podjąć decyzję.

Zalety:

  • Trwałość – przeciętny czas pracy diody LED wynosi ok. 50 000 godzin. Jest to więc dziesięciokrotnie dłuższy okres pracy niż żarówka halogenowa i nawet dwadzieścia pięć razy dłuższy od żarówki tradycyjnej. Przeciętna świetlówka LED potrafi więc świecić od pięciu do siedmiu lat.
  • Wydzielanie małej ilości ciepła - oświetlenie wykorzystujące technologie LED, emituje bardzo małe ilości ciepła. Wynika to głównie z faktu bardzo dużej sprawności tego typu oświetlenia. Większa część pobieranej przez świetlówkę LED energii jest zamieniana na światło, zamiast na ciepło. Dzięki tej właściwości tego typu oświetlenie może być stosowane w miejscach, gdzie inne rodzaje nie zdadzą egzaminu np. w chłodni.
  • Efektywność - jak podają niektóre ze źródeł, diody LED są jednym z najbardziej energooszczędnych źródeł światła, obecnie oferowanych na rynku. Ich sprawność wynosi od osiemdziesięciu do nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent. Dla porównania sprawność tradycyjnej żarówki to pięć do dziesięciu procent.

Wady:

  • Jakość światła – większość dostępnych na rynku świetlówek LED emituje tzw. światło zimne. Jest to rodzaj światła, do którego ludzkie oko nie jest przyzwyczajone, przez co szybciej się męczy i może mieć problemy z jego poprawnym dobieraniem.
  • Cena – oświetlenie LED jest droższe od innych źródeł światła. Szczególnie jeżeli chcemy kupić świetlówki LED, które pozwalają na emisję tzw. światła ciepłego.
  • Wrażliwość na temperaturę – to jaką skuteczność ma światło LED, uzależnione jest od temperatury, w jakiej pracuje. W przypadku temperatur wysokich może dochodzić do zmian parametru prądu, który płynie przez elementy, pół przewodnikowe. To z kolei może doprowadzić nawet do spalenia się świetlówki. Wraz ze wzrostem temperatury, można zauważyć, że diody zaczynają świecić coraz słabiej.

Oczywiście to tylko niektóre z zalet i wad, jakie oferuje oświetlenie LED. Jedno jest pewne, oświetlenie LED jeszcze długo będzie popularne i będzie się starało zdominować światowy rynek. Czy mu się to uda, przekonamy się w najbliższej przyszłości.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena