Używają ich blacharze, ślusarze i dekarze. Można je też spotkać w mniejszych zakładach przemysłowych, którym nie opłaca się kupować dużych i drogich pras krawędziowych. Zaginarki do blachy bo o nich mowa, jak sam nazwa wskazuje służą głównie do zaginania blachy. 

Data dodania: 2016-06-02

Wyświetleń: 966

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Słów kilka o zaginarkach dekarskich

Ułatwiają one życie, wielu ludziom, którzy w swojej pracy często korzystają z materiału jakim jest blacha. Poniżej zostaną omówione trzy główne rodzaje zaginarek, z jakimi możemy się spotkać. 

Zaginarki ręczne – za ich pomocą możemy wyginać i ciąć blachę. Ich istotną zaletą jest to,że blacha nie traci swoich parametrów. Zgniatarki tego typu wykonane są zazwyczaj ze stali i pokryte lakierem proszkowym. Nowoczesne zaginarki ręczne pozwalają korygować błędy, dzięki odpowiednim regulacjom i napinaczom. Są one także stosunkowo nieduże, przez co mogą być stosowane w warsztatach mobilnych. Standardowa zgniatarka składa się z trzech elementów: belki głównej, belki dociskowej i belki zaginającej. Belka główna to element, do którego przyczepione są dwie pozostałe belki. Cała konstrukcja umieszczona jest zazwyczaj na czterech nogach z kółkami. Dzięki temu zaginarkę można przesunąć w dowolne miejsce. Przy belce głównej znajduje się również napinacz, można tam też ustawić odpowiedni kąt pochylenia belki dociskowej. Zadaniem belki dociskowej jest dociskanie blachy do belki głównej. Tego typu maszyny używane są głównie w małych zakładach, gdzie nie potrzebne są bardziej zaawansowane maszyny.

Zaginarki hydrauliczne – służą do produkcji kształtowników giętych z blach i taśm. Głównym elementem tego typu urządzeń jest zasilacz hydrauliczny z pompą łopatkową oraz silnik elektryczny. Obecne tego typu urządzenia są w pełni zautomatyzowane. Można spotkać też takie umożliwiając gięcie blach w dwóch kierunkach. Urządzenie tego typu sterowane jest przy pomocy łatwego w użyciu przycisku nożnego. Na całej długości urządzenia znajduje się także wyłącznik bezpieczeństwa. Czasami przyjmuje on kształt belki, która również może być obsługiwana za pomocą nóg. Przycisk bezpieczeństwa znajduje się również oczywiście na pulpicie sterującym całą maszyną. O bezpieczeństwo użytkownika dba również laserowa kurtyna bezpieczeństwa przy górnym ostrzu dociskającym oraz kurtyna na przodzie maszyny. Urządzenie wyposażone jest również w system, który zabezpiecza je przed przeciążeniami oraz nagłym wyłączeniem zasilania. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu pozwalającego przenosić siłę gnącą i prowadzić ostrze idealnie równolegle, urządzenie nadaje się również do precyzyjnego cięcia bardzo cienkich blach. Maszyny te spotkamy w małych i średnich warsztatach przemysłowych, gdzie duży nacisk kładzie się na precyzje i bezpieczeństwo.

Zaginarki elektryczne – umożliwiają zaginanie blach z takich materiałów jak miedź, stal i aluminium oraz pozwalają zaginać wstępnie podgrzane płyty z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj tego typu urządzenia są bardzo komfortowe się obsługuje z racji na odpowiednie rozmieszczenie elementów, dzięki którym maszyna jest obsługiwana. Wybrane modele zaginarek elektrycznych posiadają również przegubową konstrukcję, która umożliwia dowolne formowanie kształtów gdy materiał jest zaginany. W obrabiarkach tego typu spotykamy także otwartą konstrukcje maszyny. Całość obsługiwana jest zazwyczaj za pomocą nowoczesnych paneli LCD, na których możemy modyfikować wszelkie parametry i ustawienia. Tego typu specjalistyczne maszyny zarezerwowane są głównie dla dużych firm, które mogą sobie pozwolić na ich zakup.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena