Koszta zaprojektowania strony internetowej przez agencję są bardzo zróżnicowane w zależności od typu witryny, jej przeznaczenia, wielkości, także od doświadczenia programisty i nieraz też czasu, jaki trzeba będzie przeznaczyć na projekt strony. 

Data dodania: 2016-04-08

Wyświetleń: 925

Przedrukowań: 3

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ile trzeba zapłacić za profesjonalną stronę internetową?

Ceny stron internetowych mogą być bardzo zróżnicowane-począwszy od prostych wizytówek tworzonych przez amatorów w cenie np. 50 zł, aż po bardzo rozbudowane serwisy projektowane przez zespół programistów - kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najtańsze strony to oczywiście wspomniane wizytówki ( 500 - 1 500zł), czyli proste strony z kilkoma podstronami pełniące tylko i wyłącznie funkcję informacyjną, nie ma tu możliwości np. samodzielnej edycji treści. Nie jest to jednak typ stron mogących efektywnie promować firmę. Dlatego obecnie najpopularniejszym typem stron są te tworzone w oparciu o system CMS. Jest to system zarządzania treścią pozwalający zwykłym użytkownikom na wprowadzenie zmian na stronie-aktualizację zarówno treści, jak i zdjęć, a nawet całego panelu. Takie strony są już znacznie droższe, ale to zależy także od tego, ile funkcjonalności w zakresie CMS zostanie wprowadzonych. Ceny wahają się w zakresie 1 000 - 2 500zł. W pojedynczych przypadkach mogę jednak dochodzić nawet do 8 000 zł, jeśli witryna jest bardzo rozbudowana, a programista jako doświadczony fachowiec ma wprowadzić na niej wiele dodatkowych, niestandardowych funkcji i zabezpieczeń.

Jeszcze innym rodzajem stron internetowych są sklepy internetowe. E-sklepy wymagają rozbudowanego systemu CMS i z reguły konieczne jest też wprowadzenie i podział na kategorie wielu produktów. Funkcjonalność w postaci transakcji on-line to dodatkowe koszta i dlatego cena sklepów internetowych nie będzie mniejsza niż 2 000zł (wersja zupełnie podstawowa bez płatności kartą), ale nie powinna przekroczyć 8 000 przy nawet dość rozbudowanych witrynach. W rzadkich przypadkach ceny dochodzą do kilkunastu tysięcy złotych.

Do najdroższych typów stron należą nietypowe witryny - serwisy aukcyjne, portale internetowe, czy ogłoszeniowe. Ceny zaczynają się od ok. 6 000zł i dochodzą do kilkunastu tysięcy.

Podsumowując, koszt wykonania witryny w największym stopniu zależy od stopnia jej skomplikowania. Należy jednak pamiętać, że nie warto decydować się na usługi amatorów proponujących zaprojektowanie witryny w cenie 50, czy 100 zł. Taka strona www z pewnością nie będzie nam dobrze służyć i nie będzie wykonana prawidłowo. Oczywiście do kosztów wykonania strony internetowej należy też doliczyć koszta jej utrzymania, czyli cenę domeny i hostingu. Domena to kwota ok. 100 zł rocznie, natomiast hosting to ok. 450zł rocznie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena