Przykłady wykorzystania bazy danych przy budowaniu aplikacji webowych oraz stron internetowych. Dlaczego warto stosować bazy danych przy budowaniu nawet najprostszych stron www.

Data dodania: 2011-12-01

Wyświetleń: 1588

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Będąc jeszcze na studiach sprawiało mi ogromny problem zrozumienie do czego tak naprawdę można wykorzystać bazę danych przy budowaniu aplikacji webowych. Być może wynikało to z mojego braku chęci zrozumienia tego zagadnienia. Bardziej jednak obstawiam, że przyczyną tego stanu był brak odpowiednich przykładów, a za precyzyjne wytłumaczenie miało posłużyć stwierdzenie, że bazę danych można wykorzystać do wszystkiego. Czy rzeczywiście ?

Stwierdzenie, że bazę danych przy budowaniu strony internetowej można wykorzystać do wszystkiego można uznać za prawdziwe. Przygotowanie takiej bazy danych wymaga jednak spojrzenie na stronę www pod kątem prezentowanych na niej treści. Należy również zerwać z porównywaniem bazy danych do arkusza Excel, bo chociaż struktura w graficznym rozumieniu jest w zasadzie taka sama ( podział na wiersze i kolumny ) to jednak przeznaczenie obu rozwiązań ujawnia  istotne różnice. Arkusza kalkulacyjnego używamy jak sama nazwa wskazuje do wykonania pewnych obliczeń i o ile baza danych może służyć również do przechowywania danych , na których później wykonane są jakieś działania matematyczne, to w większości przypadków służy do przechowywania informacji, które później są prezentowane w niezmienionej formie. Arkusz może służyć również do prezentowania takich informacji w formie tabelarycznej, ale równie dobrze można użyć innego formatu danych jak chociażby plik tekstowy z danymi pokazanymi w kolumnach.

Na początku, przy budowaniu strony internetowej o prostej strukturze i niewielkiej ilości informacji użycie bazy danych może się wydać zbyteczne i w większości przypadków będzie to prawda. Po co bowiem mam umieszczać treść całej strony internetowej ( czyt. pojedynczego pliku ) w bazie danych tylko po to, żeby później zaprezentować ją na stornie ? Nie ma to najmniejszego sensu. A co gdybyśmy musieli przygotować nową wersję językową strony internetowej ? Czy w osobnych katalogach na serwerze będziemy trzymać dwie wersje plików ? A co gdy nasz zleceniodawca poprosi nas o przygotowanie kolejnej wersji językowej i dodatkowo o dodanie nowych zdjęć do opisów ? I tutaj z pomocą przyjdzie nam odpowiednio zaprojektowana tabela z opisami do różnych wersji językowej strony www.

Trywialnym elementem, na pierwszy rzut oka nie wymagającym zastosowania bazy danych jest menu witryny. Czy nie można by jednak na przykład w pliku *.php naszej strony internetowej zapisać w pętli ładowanie kolejnych rekordów z tabeli o nazwie menu. Jeśli w takiej tabeli obok kolumn o nazwie opis, anchor, title dodamy kolumnę status, to w łatwy sposób zapewniamy sobie możliwość włączania/wyłączania kolejnych pozycji w menu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena