Jednym z pytań, które powinno pojawić się podczas procesu projektowania strony internetowej, jest pytanie o sposób modyfikacji znajdujących się na niej treści. Postaram się opisać plusy i minusy wszystkich znanych mi rozwiązań, poczynając od najprostszej, czyli statycznej strony internetowej bez narzędzi do edycji treści.

Data dodania: 2012-10-30

Wyświetleń: 1406

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowym rodzajem strony internetowej, biorąc pod uwagę podział ze względu na sposób modyfikacji treści jest statyczna strona internetowa, wykonana przy użyciu podstawowych technologii, a więc przy użyciu języka HTML, a także w zależności od funkcjonalności oferowanych przez stronę www języków JavaScript, PHP, jQuery.

W przypadku tak przygotowanej strony internetowej właściciel nie dysponuje w zasadzie żadnymi narzędziami do modyfikacji treści na niej umieszczonych poza ręczną modyfikacją plików strony i po każdej modyfikacji koniecznością wgrywania nowych plików na serwer.

Czy warto i kiedy ewentualnie stosować takie rozwiązanie?

Decydując się na takie rozwiązanie, właściciel przyszłej strony www musi mieć świadomość, że każda modyfikacja treści będzie się wiązała, o ile umowa między osobą/firmą przygotowującą dany serwis a zlecającym nie stanowi inaczej, ponieść dodatkowe opłaty z tytułu modyfikacji treści. Jeśli zmian jest niewiele, a dodatkowe koszty, które właściciel strony www będzie musiał ponieść w przypadku modyfikacji treści, są dla niego do przyjęcia, to nic nie szkodzi, żeby zdecydować się na stronę internetową bez narzędzi służacych do jej edycji.

Należy jednak pamiętać, że częstotliwość merytorycznych zmian na naszej stronie www ma znaczący wpływ na pozycję na liście wyszukiwarki Google. Im zmian będzie mniej i będą one rozłożone w dłuższym okresie czasu tym odbije się to mniej korzystnie na pozycji naszej strony www w wyszukiwarce (czytaj: w Google)

Specyficznym rodzajem statycznej strony www jest przygotowanie jej w oparciu o język PHP + MySQL bez frontendu umożliwiającego wprowadzanie zmian w bazie danych. Z punktu widzenia osoby wykonującej stronę w oparciu o takie rozwiązanie, stanowi dobrą technikę, o ile mamy pewność, że w przyszłości właściciel będzie zamierzał ją rozwijać i to my będziemy odpowiedzialni za wdrożenie zmian, tak aby powstał do niej dedykowany panel do zarządzania treścią. W takim przypadku strona jest już wstępnie przygotowana do wdrożenia dedykowanego panelu, a webdeveloper oszczędza sobie pracy na przyszłość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena