Najpopularniejszym narzędziem do tworzenia stron internetowych jest system WordPress. Dawniej służył on wyłącznie do prowadzenia blogów, jednak dzisiaj może on przysłużyć się też do projektowania zaawansowanych witryn www, dla których ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia designera. Co ważne, jest darmowy i prosty w wykorzystaniu.

Data dodania: 2016-03-11

Wyświetleń: 1110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tworzenie stron WordPress - kilka przydatnych informacji

Tysiące motywów i rozszerzeń

Tworzenie stron WordPress jest proste nie tylko dla profesjonalistów, ale i dla osób początkujących. Dzieje się tak, między innymi, dlatego że system ten pozwala korzystać z tysięcy motywów i rozszerzeń, które można znaleźć nie tylko na oficjalnej stronie fundacji WordPress, ale także na wielu innych witrynach. Wszystkie z tych motywów można dostosować do swojej strony, umieszczając na niej galerie, formularze kontaktowe czy wtyczki do portali społecznościowych bez konieczności zaznajamiania się z jakimkolwiek językiem programowania. Większość z tychże rozszerzeń jest bezpłatna, gdyż WordPress jest systemem otwartym na licencji GNU GP - licencja ta oznacza, że narzędzie to może być dowolnie edytowane, poprawiane i rozpowszechniane.

Płatne dodatki dla złożonych projektów

W przypadku projektowania złożonych projektów warto nie ograniczać się jedynie do bezpłatnych dodatków systemu WordPress i korzystać również z rozszerzeń płatnych. W ich przypadku zyskuje się bowiem gwarancję, że będą one rozwijane przez twórców, by były zgodne z zasadami bezpieczeństwa oraz poprawności funkcjonowania. Jest to bardzo ważne w przypadku dużych stron internetowych, gdyż dzięki temu stają się one mniej podatne na ataki złośliwego oprogramowania i hakerów. Bezpieczeństwo stron projektowanych w WordPress poprawia też stałe aktualizowanie wszelkich wtyczek oraz usuwanie wtyczek, które nie są wykorzystywane.

Doskonała optymalizacja

Bardzo ważną zaletą tworzenia stron w WordPress jest też ich doskonałe zoptymalizowanie pod kątem wyszukiwarki Google. System WordPress jest więc doskonałym wyborem dla osób, które w przyszłości zamierzają pozycjonować tworzoną przez siebie witrynę. Dzięki wbudowanym mechanizmom pingującym automatycznie indeksowane są wszystkie wpisy na stronie internetowej - z reguły dzieje się to już na godzinę po ich opublikowaniu.

Edycja szablonów WordPress

Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z faktu, iż wszystkie darmowe szablony w WordPress można dowolnie edytować. Dotyczy to również wszystkich umieszczanych w nich linków zewnętrznych, które można niejednokrotnie znaleźć w szablonach. Zwykle linki te pojawiają się na szablonach jako "ślad" po ich producencie. Wielu osobom wydaje się, że odnośnik taki musi być obecny na szablonie, jednak nie jest to prawdą. Każdy użytkownik wybranego szablonu ma prawo usunąć taki link, jeśli tylko uzna, że psuje on wygląd jego strony. Usunięcie linku zewnętrznego jest dozwolone, gdyż wszelkie szablony są pochodnymi systemu WordPress i posiadają dokładnie tę samą licencję. Oznacza to, że są one w pełni darmowe i że można je dowolnie edytować, kopiować i rozpowszechniać.

Mimo że usuwanie linków zewnętrznych jest dozwolone, część użytkowników je pozostawia, by podziękować w ten sposób twórcom szablonów.

Poradniki krok po kroku

Warto zaznaczyć, że mimo iż WordPress jest narzędziem prostym i dość intuicyjnym, powstał szereg poradników pokazujących jak stworzyć stronę internetową krok po kroku. Poradniki te można znaleźć zarówno na blogach zwykłych internautów, jak i na różnego rodzaju stronach www powiązanych z tematyką projektowania witryn internetowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena