Zastanawiasz się kim jest geodeta i czym się zajmuje? Chcesz dowiedzieć się jak wygląda ich praca i na jakie zarobki można liczyć? Jeśli tak to zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Data dodania: 2016-12-12

Wyświetleń: 1414

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta jest nazywany inaczej mierniczym. Osoba pracująca na tym stanowisku jest specjalistą z branży geodezja, który zajmuje się pomiarem nieruchomości gruntowych, sporządzaniem map i planów geodezyjnych. Geodeta najczęściej pracuje w firmach geodezyjnych, firmach budowlanych (geodezyjna obsługa budowy). Może też podjąć pracę w administracji samorządowej (w gminach zatrudniany jest geodeta, który wydaje zaświadczenie o terenie), firmach górniczych, kopalniach, a także zajmujących się poszukiwaniem ropy, gazu i złóż surowców.

Geodeci pracują również w administracji państwowej (Ministerstwie Budownictwa, Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii).  Osoba pracująca na tym stanowisku musi ukończyć studia na kierunku geodezja i kartografia. Studia można podjąć w Polsce na uniwersytetach i politechnikach. Studia są dwustopniowe. Po 3,5 roku uzyskuje się tytuł inżyniera, a po 5 latach magistra inżyniera. W czasie studiów przyszli geodeci przygotowywani są do wykonywania pomiarów inżynierskich, szacowania wartości nieruchomości, analizy informacji z wykorzystaniem programów komputerowych GIS. Po ukończeniu studiów geodeta może zostać zatrudniony w firmie. Jednak do samodzielnego prowadzenia firmy niezbędne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień. Uprawnienia takie zdobywa się przez Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Egzamin zdaje się w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i składa się z dwóch części (60 pytań testowych i 3 pytania opisowe). Kolejnym etapem jest egzamin ustny. Kosz egzaminu to 500 złotych. Do wykonywania zawodu niezbędne jest wykształcenie, doświadczenie i odpowiednie cechy psychofizyczne.

Osoba pracująca na tym stanowisku powinna być sprawna fizycznie i posiadać dobry wzrok (przeciwwskazaniem do pracy jest np. daltonizm, lęk przestrzeni). Pracę mogą podjąć również osoby starsze. Zarobki na początku wynoszą około 2 tysiące złotych netto. Wraz z doświadczeniem zarobki rosną (kilka tysięcy złotych). Na największe zarobki mogą liczyć osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena