Jeśli chcesz stworzyć swoją pierwszą stronę www ale nie znasz języka HTML, CMS (czyli system zarządzania treścią na stronie www bez konieczności ingerencji w kod html) będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Celem tych systemów jest ułatwienie publikacji treści czy multimediów na stronie www.

Data dodania: 2011-08-21

Wyświetleń: 1995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku istnieje wiele systemów CMS. Obecnie do najpopularniejszych należą Joomla, Wordpress oraz Drupal. Jaką rolę pełnią one w sieci? Otóż czy wiedziałeś, że strona Białego Domu jest postawiona na drupalu, Polska też nie pozostaje w tyle otóż strona Ministerstwa Edukacji Narodowej obsługiwana jest właśnie przez Joomlę. I na tym systemie się skupię. Obecnie wydana wersja Joomli to 1.7 jednak warto korzystać z poprzednich wersji stabilnych tj. 1.5. Za pomocą Joomli możesz tworzyć swoje strony mniej lub bardziej rozbudowane, portale społecznościowe portale gazetowe, sklepy internetowe, portale rządowe, rozkręcenie e-biznesu dosłownie wszystko. Bardziej zaawansowani technicznie stworzą katalogi stron, katalogi produktów, systemy rezerwacji - ogranicza nas wyobraźnia.

Postawienie serwisu www jest niezykle proste. Całość sprowadza się do wybrania hostingu z PHP i MySQL. Śmiało można powiedzieć, że jedyną trudnością jest stworzenie bazy danych dla Joomli po tym zabiego jest już z górki.

Po instalacji i wpisaniu w przeglądarkę adresu swojej strony z /administrator logujemy się do naszego serwisu. Tutaj dopiero rozpoczyna się zabawa. Należy wspomnieć, że opanowanie wszystkiego zajmie trochę czasu ale zapewniam warto. Sekcje, artykuły, kategorię to rzecz, która sprawia z reguły najwięcej kłopotów. I to jest jedna z wad tego systemu. Jest on zbyt potężny (jeśli możemy to uznać za wadę). Nie należy się jednak przestraszać. Jest mnóstwo stron, pomocnych w opanowaniu zaplecza Joomli.  Warto poświęcić te parę chwil.

Największą zaletą tego CMSa jest możliwość rozbudowy portalu o dodatkowe komponenty, moduły czy pluginy. Pluginy to pojedyncze skrypty często optymalizujące pracę portalu, moduły - bardziej zaawanswoane skrypty majęce wyświetlać konkretną treść na stronie w odpowiednim miejscu. Komponenty natomiast to subprogramy np. galerie, kalendarze, wydarzenia, blogi, sklepy intenretowe itd. Obecnie jest ich ok. 9 tyś. (duża liczba). Po zainstalowaniu potrzebnych nam dodatków serwis działa sam, jest to w pełni dynamiczna strona i uwaga - nie napisaliśmy przy tym ani jednej linijki kodu. Wspomnę oczywiście, że moduły również do Joomli mozna pisać samemu.

Tak potężny CMS jest niewątpliwie dobrą altrnatywą na rynku obecnych systemów. Co najważniejsze jest darmowy a to się ceni. Jest on polecany przez wielu webmasterów, bo jeśli się zastanowić to dlaczego nie korzystać z czegoś co jusz ktoś kiedyś zrobił?

Należy jednak pamiętać, że jeśli tworzymy małą stronę i do tego statczna (raz na jakiś czas ktoś coś tam zmieni) to instalacja Joomli mija się z celem, po co strzelać do muchy z armaty ;). Służę pomocą jeśli chodzi o ten system CMS.

Licencja: Creative Commons