Z dnia na dzień poszerza się grono osób, które chcą otworzyć swoją firmę w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ten rodzaj spółki ma wiele zalet, które przyciągają swoją atrakcyjnością przyszłych właścicieli firm.

Data dodania: 2016-03-13

Wyświetleń: 1138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Księgowość pełna w spółce z o.o.

Czym jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. jest formą prawną przedsiębiorstwa utworzonego przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. To spółka handlowa, której działanie regulują przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Ta forma spółki jest najczęściej wybierana przez przedsiębiorców, którzy w planach mają prowadzenie większej firmy, ponieważ nie zobowiązuje ona do odpowiadania własnych majątkiem za zobowiązania.

 

Kwestia wspólników w spółce z o.o.

Liczba wspólników formy prawnej – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – nie jest ograniczona. Wspólnikami spółki mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne.

Wspólnicy spółki zobligowani są do ustanowienia Zarządu, który będzie składał się z jednej lub większej ilości członków.

 

Umowa – od niej wszystko się zaczyna!

Założenie firmy w postaci spółki z o.o. obliguje do sporządzenia umowy spółki z formie aktu notarialnego. Wspólnicy mają obowiązek wniesienia wkładu na pokrycie kapitału zakładowego w formie gotówki lub aportu.

 

Księgowość pełna w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przeraża wielu przedsiębiorców, ponieważ zobowiązuje do prowadzenia pełnej księgowości. Jednak patrząc na to z drugiej strony musimy pamiętać, że pozwala to uzyskać dokładny i rzeczywisty obraz firmy obecnie i na przestrzeni lat. Przedsiębiorca ma możliwość w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów przeanalizować sytuację firmy i szybko znaleźć rozwiązanie. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobligowana do prowadzenia ksiąg rachunkowych w oparciu o przepisy Ustawy o Rachunkowości. Spółka zobowiązana jest po zakończeniu roku do przygotowania sprawozdania finansowego, który składa się z rachunku zysków i strat, bilansu oraz informacji dodatkowej.

 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że prawidłowe prowadzenie wszystkich rozliczeń wymaga posiadania odpowiedniej i aktualnej wiedzy na temat obowiązujących norm prawnych.

 

Właściciele firm często zakładają firmy, ale nie mają pojęcia o przepisach księgowych. Najbezpieczniejszym wyjściem z tej sytuacji jest zatrudnienie księgowej lub całego grona specjalistów z biur rachunkowych. Ich wiedza i zdobyte przez lata doświadczenie często pozwala na znaczną oszczędność. To oczywiście od przedsiębiorcy zależy czy powierzy sprawy firmy w obce ręce, jednak warto pamiętać o tym, że coraz to większa grupa osób korzysta z tego rozwiązania, ponieważ gwarantuje ono prowadzenie księgowości na najwyższym poziomie, co tylko zwiększa efektywność firmy.

 

Pełna księgowość to właściwe rozwiązanie!

Jedną z podstawowych zalet pełnej księgowości jest szeroki zakres informacji, które otrzymujemy na temat prowadzonej działalności gospodarczej. Często stają się one podstawą do podjęcia działań rozwojowych firmy oraz do analiz i sprawozdań. Ten rodzaj księgowości pozwala także na pozyskanie istotnych informacji, które przedstawiają potencjalnym inwestorom obraz finansowy naszej firmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena