Oczywiście – na podstawowym poziomie każdy księgowy poprowadzi rachunkowość niewielkiego przedsiębiorstwa, jednak problemy pojawiają się, kiedy w grę wchodzą regulacje i rozwiązania specyficzne dla danej branży. Z tymi już nie poradzą sobie wszyscy księgowi. Wydaje się, że to niewielki kłopot, ale najlepiej będzie to widać w zestawieniu skrajnie różnych firm, na przykład wydobywczej i zakładu pogrzebowego albo piekarni i sprzedawcy usług budowlanych. Regulacje prawa podatkowego obowiązujące w tych wszystkich branżach są zasadniczo te same, ale każda z dziedzin działalności ma też pewien zakres przepisów „własnych”, których księgowy zajmujący się innymi firmami znać nie musi.
Mało tego, firmy znajdują się w różnej sytuacji ekonomicznej: jedne startują od niemal zerowego kapitału, inne od dotacji lub kredytów, jeszcze inne upadają, są też i takie, które po prostu działają na swoim poziomie, a każda z tych sytuacji wymaga nieco innych działań księgowych, podobnie jak restrukturyzacje czy przejęcia. Paradoksalnie dotyczą one najczęściej właśnie małych firm, ale są przeprowadzane źle, ponieważ zajmują się nimi nieodpowiedni ludzie.
I tu pojawia się istotne pytanie: czy trzeba w związku z tym zatrudniać na etat własnego księgowego? Zwykle nie, a często jest to wręcz fatalne rozwiązanie, ponieważ nie likwiduje problemu. Najlepiej jest mieć do dyspozycji sztab księgowych, którzy znają się na różnych sprawach. A tego już w małej firmie zrobić się nie da, ponieważ nawet jeden etat podnosi znacznie koszty prowadzenia działalności. Z tego powodu warto skorzystać z internetowych biur księgowych, gdzie podstawowe operacje, takie jak fakturowanie czy prowadzenie kilometrówki można wykonać samemu (tak naprawdę to żadna filozofia i można to robić niemal z zamkniętymi oczami), a kiedy pojawia się poważny problem, do dyspozycji ma się sztab profesjonalnych księgowych, którzy pomagają rozwiązać trudne kwestie związane z księgowaniem, terminami czy formularzami.
Tego wszystkiego nie zapewni żaden indywidualnie działający księgowy, a powolne, bezwładne małe biura tradycyjne często nie nadażąją za rzeczywistością. Co przychodzi przedsiębiorcy z zarządzania takim anachronicznym finansowo przedsiębiorstwem? Odpowiedz sobie sam.